بازتاب نیوز

وزارت دفاع افغانستان سقوط طیارۀ جنگی‌اش را بغلان تایید کرد

٢٠ سرطان ١٣٩٩ صدای آمریکا

وزارت دفاع ملی افغانستان تایید کرد که یک بال طیاره جنگی سوپرتکانو A29 در ولسوالی دوشی ولایت بغلان سقوط کرده است.

این وزارت روز جمعه ۱۰ جولای (۲۰ سرطان) با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این طیاره حوالی ساعت ۱۲:۰۰ ظهر روز گذشته در اثر مشکلات تخنیکی سقوط کرده است.

در اعلامیه آمده که این طیاره در جریان یک" ماموریت تعلیمی" سقوط کرده و به پیلوت آن آسیب نرسیده است. این وزارت همچنان افزوده که "چگونگی رو به رو شدن این طیاره با مشکل تخنیکی" و سقوط آن را بررسی می‌کند.

مقام‌های محلی ولایت بغلان گفته اند که این طیاره جنگی در دره اسکان ولسوالی دوشی سقوط کرده و پیلوت این طیاره که تنها سرنشین آن بوده است، در این سانحه زخمی شده است.

نذیر نجم، سخنگوی والی بغلان به صدای امریکا گفت: "در این طیاره بدون پیلوت کسی دیگری نبوده وحین سقوط پیلوت با پراشوت خود را نجات می‌دهد و سپس نیروهای قول اردوی پامیر به ساحه می‌رود. وضعیت صحی پیلوت قابل اطمینان است."

در سال جاری این نخستین سقوط طیارۀ جنگی طیاره جنگی سوپرتکانو A29 قوای هوایی افغانستان است که از سوی وزارت دفاع این وزارت تایید شده است.

کاربرد طیاره های جنگیA29که بنام سوپرتکانو نیز یاد می‌گردد از زمان جنگ جهانی دوم مروج بوده و در سال های اخیر بخش‌های این طیاره با تکنالوژی جدید و ۳۶ نوع اسلحۀ مختلف مجهز گردیده و در اختیار قوای هوایی افغان قرار گرفته است.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/ana-a-29-super-tukano-fighter-crashed/5495927.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading