بازتاب نیوز

شورای امنیت ملی واحد پلیس نظم شهری شهرداری کابل را به 'اتهامات فساد' لغو کرد

٢١ سرطان ١٣٩٩ بی بی سی

شهرداری کابل تایید کرد که واحد پلیس نظم شهری این نهاد به دلیل اتهامات "فساد، کم‌کاری و رشوه‌ستانی" که بر این نیروهای وارد بود، لغو شده است. قرار است پس از این مسئولیت جلوگیری از تخلفات شهری و ساختمانی بار دیگر به وزارت داخله/ کشور سپرده شود.

دستور لغو این واحد پلیس شهرداری کابل از سوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان صادر شده است.

داوود سلطان‌زوی، شهردار کابل، به بی‌بی‌سی گفت که واحد یاد شده نه تنها نتوانست که فساد و مشکلات را کاهش دهد، بلکه باعث "ترویج بیشتر فساد و رشوه‌ستانی" شدند. او گفت که حاضر است به نهادهای عدلی و قضایی کشور در مورد فساد این واحد پلیس اسناد ارائه کند.

تفاهم‌نامه‌ ایجاد پلیس نظم شهری به تاریخ دوم ماه تیر/سرطان سال گذشته میان وزارت امور داخله و شهرداری کابل به امضا رسید و بر مبنای آن قرار شد این واحد ۴۰۹ نفری در چوکات فرماندهی پلیس کابل فعال شود اما رهبری آن برعهده مسئولان شهرداری کابل باشد.

هدف از ایجاد این واحد پلیس، مراعات کردن قوانین و اصول شهری و خصوصا جلوگیری از تخلفات ساختمانی، جمع‌آوری به موقع محصول خدمات شهری و مدیریت دست‌فروشان شهر کابل خوانده شده بود.

اما اکنون مسئولان در شهرداری کابل می‌گویند این نیروی نظامی که برای جلوگیری از فساد در بازار مسکن شهر کابل ایجاد شده بود خود به عامل فساد بدل شده است.

به گفته آقای سلطان‌زوی، مشکلات در مدیریت این نیروها و وابستگی این واحد پلیس به فرماندهی پلیس و شهرداری کابل خود از چالش‌های دیگر بود.

شهردار کابل می‌گوید بسیاری از ساختمان‌های که در دو دهه پسین در شهر کابل اعمار شده یا در حال ساخت اند، "مافیای مسکن" در آن دست دارند. به گفته او، این ساختمان‌ها خلاف نورم‌های ماستر پلان شهری ساخته شده و غیرمعیاری اند.

فاضل شریفی معین امور اجتماعی شهرداری کابل در حال جمع‌آوری غرفه‌ها، کپه‌ها، دست‌فروشان و کراچی‌های سیار

در دو دهه اخیر چهره شهر کابل بسیار عوض شده است. افزون بر جمعیت، ساختمان‌های چندطبقه‌ای و بلندمنزل‌های پوشیده با شیشه در این شهر افزایش یافته است.

برخی از این بلندمنزل‌ها در نقاط مرکزی شهر تا نزدیک به ۳۰ طبقه ساخته شده و تعدادی از آنها در حال ساخت هستند، اما بسیاری از آنها معیاری نیستند و راه خروج اضطراری، مسایل آتش‌نشانی و مقاومت آن‌ها در برابر زلزله در نظر گرفته نشده است.

قوانین افغانستان افرادی را که اقدام به ساخت بلندمنزل می‌کنند، مکلف کرده است تا مسایل ایمنی را در ساختمان‌های خود در نظر بگیرند. گزارش‌ها درباره صاحبان این بلند منزل‌ها وجود دارد که با پرداخت پول به قانون و معیارهای ساختمانی را دور زده اند.

مسئولان شهرداری کابل پیش از این گفته که مالک بسیاری از این ساختمان‌ها "زورمندان" دولتی و غیر دولتی اند.

لینک اصلی: https://www.bbc.com/persian/afghanistan-53374342

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading