بازتاب نیوز

سفارت امریکا از حکومت خواست تا گزارش‌ها در مورد فساد را بررسی کند

٢٢ سرطان ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: راس ویلسن، کاردار سفارت امریکا در افغانستان، از حکومت خواسته است تا گزارش‌های تحقیقی درباره فساد را که از سوی رسانه‌ها نشر شده است، بررسی کند.

کاردار سفارت امریکا در کابل روز یک‌شنبه، بیست‌دوم سرطان، در توییتی با ستایش از گزارش‌های تحقیقی روزنامه ۸صبح، خبرگزاری پژواک و سایر رسانه‌ها، روزنامه‌نگاران و فعالان این عرصه، برای پاسخگو نگهداشتن دولت و تأمین شفافیت، از حکومت خواسته است که ادعاهای معتبر در این زمینه را بررسی کند.

راس ویلسن نوشت: «کارهای روزنامه ۸صبح، خبرگزاری پژواک و دیگر رسانه‌ها، روزنامه‌نگاران و فعالان در راستای پاسخ‌گو نگهداشتن بیش‌تر حکومت، شفافیت و حساب‌دهی قابل تحسین است. من از مقامات می‌خواهم که تمام اتهامات معتبر را تحقیق/بررسی و یافته‌های‌شان را همه‌گانی کنند و متخلفان را به پنجه قانون بسپارند.»

۸صبح تا کنون دو گزارش تحقیقی را در پیوند به بودجه اختصاصی مبارزه با ویروس کرونا و توزیع نان خشک در شهر کابل منتشر کرده است. گزارش نخست در مورد «فساد میلیونی در پول مبارزه با ویروس کرونا» بود و در یکم سرطان نشر شد. گزارش دوم زیر عنوان «صدها میلیون اختلاس در توزیع نان خشک شهر کابل» در بیست‌ویکم همین ماه نشر شده است.

گزارش نخست از فساد در بودجه مبارزه با کرونا در ولایت‌های هرات، بدخشان، نورستان و میدان‌وردک پرده برداشته است. طبق یافته‌های این گزارش تنها در این چهار ولایت کشور، کم‌تر از ۱۵۰ میلیون افغانی در خریداری تجهیزات طبی از بودجه‌ی اختصاص یافته برای مبارزه با ویروس کرونا در مقایسه به نرخ بازار تناقض وجود دارد و حیف‌ومیل صورت گرفته است. محمداشرف غنی، رییس جمهور، به اداره بازرس ریاست جمهوری دستور داده است تا این گزارش را بررسی کند.

گزارش دومی در باره حیف‌ومیل شدن «صدها میلیون اختلاس در توزیع نان خشک شهر کابل» است. طبق یافته‌های این گزارش، بیش از ۸۰۰ میلیون افغانی از پول اختصاص یافته برای توزیع نان خشک در شهر کابل، از سوی مسوولان شهرداری، اتحادیه‌ی مواد ارتزاقی و خبازان شهر کابل اختلاس و زیر نام دست‌مزد حیف‌ومیل شده است.

این یافته‌ها در نتیجه‌ی محاسبه‌ی بهای نان‌های خشک باقی مانده به خبازان و تفاوت در بهای بوجی‌‌های آرد خریداری شده از سوی اتحادیه‌ی مواد ارتزاقی و علافان در هم‌آهنگی با شهرداری کابل در مقایسه با نرخ بازار به دست آمده است. شهرداری کابل یافته‌های این گزارش را رد کرده است.

مجلس نماینده‌گان از روزنامه ۸صبح و خبرگزاری پژواک به خاطر اطلاع‌رسانی گسترده در زمینه ویروس کرونا تقدیر کرد

مجلس نماینده‌گان نیز روز یک‌شنبه، بیست‌ودوم سرطان از روزنامه ۸صبح و خبرگزاری پژواک به خاطر اطلاع‌رسانی گسترده در زمینه ویروس کرونا تقدیر کرده است.

لینک اصلی: https://8am.af/the-us-embassy-called-on-the-government-to-investigate-reports-of-corruption/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading