بازتاب نیوز

هراتیان: هنرهای کهن خوش‌نویسی و میناتوری نباید تنها به نام ایران و ترکیه ثبت شود

٢٢ سرطان ١٣٩٩ سلام وطندار

شماری از فرهنگیان و مسئولان نهادهای فرهنگی در هرات خواهان جلوگیری ثبت جهانی هنرهای میناتوری و خوش‌نویسی تنها به نام ایران و ترکیه شده‌اند.

آنان امروز (یک‌شنبه، 22 سرطان/تیر) با برگزاری یک نشست دادخواهی می‌گویند، افغانستان به ویژه هرات سهم  بسیار بارز در رشد هنرهای خوش‌نویسی و میناتوری دارد و نباید سهم آن در ثبت جهانی این دو هنر نادیده گرفته شود.

به تازه‌گی محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی ایران گفته است که پروندۀ هنرهای خوش‌نویسی و میناتوری برای ثبت جهانی به نام هنرهای مشترک ایران و ترکیه به سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد یا یونسکو فرستاده شده است. به گفتۀ او، تا ماه سنبله/شهریور ام‌سال نتیجۀ آن مشخص خواهد شد.

داوود عرفان، مسئول انستیتوت مطالعات استراتیژیک افغانستان در هرات و از برگزارکننده‌گان این نشست از حکومت به ویژه وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌خواهد که نباید در برابر این تلاش‌های ایران و ترکیه خاموش بنشینند.

او می‌گوید، اگر قرار باشد که بر اساس سهمیه‌بندی هنر میناتوری و خوش‌نویسی ثبت جهانی شود، این هنرها باید به نام هرات ثبت شوند. زیرا به گفتۀ او، تمام جهان می‌داند که میناتوری و خوش‌نویسی از هرات برخاسته است.

نوید مشعوف، استاد هنرها در دانشگاه هرات در این نشست می‌گوید، اگر حکومت در این زمینه صدای خود را بلند نکند هنرهای کهن افغانستان به نام کشورهای همسایه ثبت خواهد شد.

شریفه الجا، مدیر عمومی نگارستان هرات نیز می‌گوید، میناتوری و خوش‌نویسی هنرهای مشترک منطقه است و افغانستان در رشد این دو هنر کهن پیشینۀ زیادی دارد و نباید سهم آن در سازمان یونسکو فراموش شود.

در این حال جاوید ضرغام، آمر فرهنگ و هنر ریاست اطلاعات و فرهنگ هرات به سلام‌وطندار می‌گوید، وزارت اطلاعات و فرهنگ در این باره مکتوبی را به سازمان یونسکو فرستاده است.

آقای ضرغام می‌گوید، هنر میناتوری و خوش‌نویسی توسط استادان بزرگ چون کماالدین بهزاد در هرات رشد کرده است و افغانستان اجازه نمی‌دهد که سهمش در این زمینه نادیده گرفته شود.​

او می‌افزاید که وزارت اطلاعات و فرهنگ این موضوع را به گونۀ جدی پی‌گیری می‌کند.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=56010

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading