بازتاب نیوز

ناامنی غزنی افغانستان؛ وزارت دفاع می‌گوید حمله طالبان دفع شد

٢٢ سرطان ١٣٩٩ بی بی سی

مردم می‌گویند با وجود ورود نیروهای تازه‌نفس هنوز تهدید در این شهر باقی است

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که حمله طالبان را به شهر غزنی با حمایت نیروهای هوایی دفع کرده است.

براساس خبرنامه وزارت دفاع که امروز (یکشنبه ۲۲ سرطان/تیر) منتشر شده، این حمله توسط طالبان در منطقه “منگور بازار” مربوط به مرکز این ولایت انجام شده بود؛ در عملیات متقابل نیروهای افغان پنج تن از اعضای طالبان کشته و دو نفر از آنها زخمی شدند.

این وزارتخانه در حالی از سرکوب طالبان خبر داده که در هفته‌های اخیر این ولایت شاهد جا به جایی نیروهای تازه‌نفس و همچنین اعزام نیروهای ویژه ارتش (کماندو) به این ولایت بود.

قبل از این نمایندگان ولایت غزنی نیز نسبت به حملات طالبان هشدار داده بودند. آنان با ارسال نامه‌ای به نهادهای امنیتی افغانستان گفته بودند که در آستانه گفتگوهای صلح شورشیان تلاش دارند این ولایت را تحت کنترل درآوردند.

نمایندگان غزنی مدعی شده بودند که تجمع قطعه سرخ طالبان از زابل، میدان وردک و پکتیکا و نیروهای القاعده و جیش محمد در برخی ولسوالی‌های این ولایت نگرانی‌های جدی امنیتی برای مردم غزنی ایجاد کرده است.

آنان خواستار اقدام جدی برای تامین امنیت این ولایت شده بودند.

مقام‌های محلی غزنی اعلام کرده که صدها کماندو برای دفاع از این شهر وارد غزنی شده‌اند

نگرانی همچنان وجود دارد

حتی با استقرار نیروهای تازه نفس نیز آرامش ساکنان این شهر برنگشته است. به گفته مردم محل، تحرک و تجمع طالبان در حومه این شهر بیشتر شده است. آنان نگران هستند که شاهد درگیری خونین برای دفاع و تصرف این شهر باشند.

غزنی از ولایت نا امن تفغانستان است. یک بار در سال۱۳۹۷ طالبان با رخنه به این شهر کنترل بخش‌هایی از شهر را در دست گرفتند و حدود ۳۰۰ نفر از دو طرف و شمار زیادی افراد غیر نظامی کشته شدند.

هما صمیم، یکی از باشندگان منطقه نوآباد شهر غزنی امروز به بی‌بی‌سی گفت که وضعیت امنیتی نگران کننده است و شب و روز جنگ و درگیری ادامه دارد و به نظر می رسد که از داخل کوچه‌ها شلیک می‌کنند.

غلامحسین رفیعی، یکی دیگر از ساکنان این شهر می‌گوید که وضعیت امنیتی در این ولایت به گونه‌ای است که هرلحظه امکان سقوط آن وجود دارد. او از مسئولان می‌خواهد که توجه جدی در این زمینه بکنند.

در همین حال، صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان با اشاره به خشونت‌های اخیر به ویژه کشته شدن شماری از غیر نظامیان در ولسوالی جغتو در غزنی در صفحه توییترش، از طالبان انتقاد کرده و گفته افزایش خشونت‌های اخیر گروه طالبان در شهرها، حمله به نیروهای امنیتی و دفاعی، انفجار مین‌های کنار جاده‌ای که قربانی آن مردم و کارمندان دولت هستند، امید و انتظار مردم افغانستان و جامعه‌ جهانی را برای آغاز گفت‌وگوها و برقراری صلح پایدار در این کشور خدشه دار می‌کند.

به دلیل برخورد خودرو غیرنظامیان با مین کنار جاده شش نفر کشته شدند

او افزوده حالا زمان آن فرارسیده است که طالبان از خشونت دست کشیده “به گونه واقعی” وارد روند صلح شوند.

مقام‌های محلی ولایت غزنی در واکنش به نگرانی‌ ساکنان محل از احتمال افزایش خشونت و جنگ، می‌گویند اعزام نیروهای جدید تاثیرگذار بوده است.

وحیدالله جمعه زاده، سخنگوی والی غزنی گفت که فرمانده نیروهای کماندو اکنون در ولایت غزنی است و حملات هوایی به شورشیان افزایش یافته است. او مدعی است که شورشیان اکنون از شهر فرار و به ولسوالی‌ها رفته‌اند.

در تازه‌ترین خشونت در ولایت غزنی که عصر روز گذشته رخ‌داد، یک خودرو حامل غیرنظامیان در ولسوالی جغتوی این ولایت هدف مین کنار جاده قرار گرفت که در نتیجه آن ۶ تن کشته ۷ تن دیگر زخمی شدند.

لینک اصلی: https://www.bbc.com/persian/afghanistan-53382863

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading