بازتاب نیوز

توزیع اوکسیجن به طور رایگان برای مریضان مصاب به کرونا توسط یک فابریکه در کابل

٢٢ سرطان ١٣٩٩ روزنامه اقتصادی وادصم

یک فابریکه تولید اوکسیجن در کابل که بعد از هفت سال توقف دوباره به فعالیت آغاز نموده، برای مریضان مبتلا به ویروس کرونا، اوکسیجن رایگان توزیع میکند. این فابریکه هفت سال پیش به دلیل کمبود برق و فساد موجود در ادارات و شفاخانه ها بسته شد.

 نجیب الله صدیقی، مالک این فابریکه میگوید؛ “مردی را دیدم که خانم اش را در اثر ویروس کرونا و کمبود اوکسیجن از دست داده بود و گریه می‌کرد، بعد از آن حادثه تصمیم گرفتم تا فابریکه خود را دوباره باز کنم.”

 افغانستان در جریان همه گیری کرونا و به دلیل مسدود شدن بنادر تجاری، بار ها به کمبود اوکسیجن طبی مواجه شده است. این کشور بیشترین اوکسیجن طبی مورد نیاز خود را از بیرون وارد میکند.

 در این فابریکه  ۱۲ نفر در دو زمان کاری فعالیت میکنند. صدیقی حتا به خاطر اینکه فابریکه در نیمه های شب هم بسته نشود مؤقتا نزدیک این فابریکه نقل مکان نموده هست.

 این فابریکه روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ بالون (سیلندر) اوکسیجن به طور رایگان برای مریضان مصاب به ویروس کرونا توزیع میکند و برای شفاخانه ها و شرکت ها روزانه تا ۷۰۰ بالون بزرگ به قیمت ۳۰۰ افغانی بفروش میرساند.

 خان‌ جان الکوزی، عضوی هیئت اتاق تجارت و صنایع افغانستان میگوید که واردات بالون های اوکسیجن به دلیل گسترش ویروس کرونا از کشور های چین و امارات متحده عربی متوقف گردید. این روند اخیراً دوباره آغاز شده است اما به دلیل عدم توازن در سیستم عرضه و تقاضا قیمت ها افرایش پیدا کرده است.

لینک اصلی: https://dari.wadsam.com/tawzih-oxygen-ba-tawr-raayagan-343/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اقتصادی وادصم

آخرین خبر ها:

Loading