بازتاب نیوز

اعتراض به رفتار اهانت‌آميز با رضاکاران درشفاخانه افغان- جاپان؛ وزير صحت استعفا کند

٢٢ سرطان ١٣٩٩ روزنامه آرمان ملی

 

ده‌ها تن از اعضاي انجمن طبي اسلامي در ولايت هرات با برپايي يک اعتراض مسالمت‌آميز در برابر ساختمان دفتر والي هرات، خواستار استعفا و يا عذرخواهي سرپرست وزارت صحت عامه کشور هستند.

معترضان روز يک‌شنبه، (22سرطان) براي دقايقي خيابان اصلي شهر هرات را بر روي ترافيک بستند. آنان مي‌گويند که رهبري وزارت صحت عامه به رضاکاران انجمن طبي اسلامي در شفاخانه افغان-جاپان اهانت کرده است. داکتر شمس‌الحق سليم، مسوول انجمن طبي اسلامي در هرات مي‌گويد که گروهي از رضاکاران اين انجمن پس از امضاي يک تفاهم‌نامه با رهبري پيشين وزارت صحت عامه در شفاخانه افغان- جاپان توظيف شده‌اند، اما اين افراد پيش از پايان مدت قرارداد شان، از طرف شب با رفتاري توهين‌آميز مسوولان وزارت صحت عامه روبه‌رو شده و از وظيفه شان برکنار شده‌اند.

آقاي سليم اين رفتار مسوولان وزارت صحت عامه را توهين به جامعه طبي و رضاکاران کشور تلقي مي‌کند و خواستار استعفا و يا عذرخواهي مقام‌هاي وزارت صحت عامه است.

بر اساس ادعاي مسوولان انجمن طبي اسلامي، اين رويداد ظاهراً هفته گذشته (چهارشنبه، يازدهم سرطان) در شفاخانه افغان-جاپان در کابل رخ داده است. رويدادي که گفته مي‌شود پس از معرفي مسوولان جديد اين شفاخانه به شماري از رضاکاران مؤظف در اين شفاخانه توهين شده است.

همزمان با اين، داکتر محمد حسين حصين که در تجمع اعتراضي روزيکشنبه، در هرات شرکت کرده است، مي‌گويد که رهبري جديد وزارت صحت عامه بايد به همه پرسش‌هاي رويداد شفاخانه افغان- جاپان پاسخ دهد. آقاي حصين مي‌افزايد که تنها استعفا و عذرخواهي سرپرست وزارت صحت عامه مي‌تواند آنان را از ادامه اعتراض‌ها باز دارد.

از سويي‌هم، شماري از فعالان مدني در ولايت هرات نسبت به ادامه برخوردهاي غيرحرفه‌يي با پزشکان و جامعه پزشکي کشور ابراز نگراني مي‌کنند. سيداشرف سادات، فعال مدني هرات به مدعي است که نيروهايي که تا ديروز در صف نخست مبارزه با ويروس کرونا قرار داشتند، نبايد با آنان برخورد غيرحرفه‌يي صورت بگيرد. او خواستار وضاحت مسوولان وزارت صحت عامه نسبت به اين برخورد اهانت‌آميز در شفاخانه افغان-جاپان است.

سخن‌گوي وزارت صحت عامه کشور برخورد توهين‌آميز با رضاکاران در شفاخانه افغان – جاپان را رد مي‌کند. اکمل سمسور  مي‌گويد که تبديلي و تغييرات اخير در بخش صحي به هدف بهبود عرضه خدمات درماني به بيماران در شفاخانه افغان- جاپان به اجرا گذاشته شده است. او تأکيد مي‌ورزد که هيچ نيرويي از اين شفاخانه اخراج نشده است.

اين درحالي است که بر اساس آمارهاي وزارت صحت عامه، شمار رسمي مبتلايان ويروس کرونا در کشور از مرز 35 هزار نفر گذشته است. اين ويروس تاکنون بيش از يک هزار قرباني از افغانستان گرفته است. شماري از اين قربانيان را پزشکان و نيروهاي درماني موظف در شفاخانه‌هاي کشور تشکيل مي‌دهند.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/26859

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading