بازتاب نیوز

وزار ت خارجه روسيه: ادعاي دادن انعام به طالبان را مسخره خواند

٢٢ سرطان ١٣٩٩ روزنامه آرمان ملی

 

وزير خارجه روسيه نشر اطلاعات استخباراتي امريکا در مورد انعام دادن ماسکو به گروه طالبان براي کشتن سربازان امريکايي در افغانستان را ابزار تبليغاتي واشنگتن براي انتخابات امريکا و عامل بي اعتباري تلاش هاي صلح در افغانستان خواند.

مقامات اطلاعاتي ايالات متحده امريكا اعلام كردند كه اطلاعات مربوط به پاداش هاي ادعا شده روسيه براي سر سربازان امريکايي در افغانستان، اواخر ماه اپريل در گزارشي خلاصه اطلاعاتي به دونالد ترمپ رييس جمهوريي اين کشور ارايه شده بود، اما او به آن هيچ واکنشي نشان نداد.

کاخ سفيد اين ادعا را رد کرده و استدلال نموده که معلومات استخباراتي از اعتبار کافي برخوردار نبوده که توجه رييس جمهوري را جلب کند.

سرگئي لاوروف، وزير امورخارجه روسيه اين ادعاهاي اطلاعاتي را ادعايي شرم آورعنوان کرده و آن را رد كرد. اطلاعات مرتبط با پاداش‌هاي روسيه به گروه طالبان براي کشتن سربازان امريکايي در افغانستان، ابتدا توسط نيويارک تايمز گزارش شد و سپس توسط مقام‌هاي اطلاعاتي ايالات متحده امريکا و ديگر مقام‌هاي اين کشور به خبرگزاري اسوشيتدپرس تأييد گرديد.

وزير امورخارجه روسيه در يک کنفرانس ويديويي در مورد سياست خارجي کشورش گفته: “در امريکا در مورد گمانه زني‌هاي ارتباط و حمايت ما از گروه طالبان براي جنگ عليه آنان غوغايي برپاشده و حتا ادعا شده که گويا ما براي سر سربازان امريکايي جايزه تعيين کرده ايم.”

سرگئي لاوروف همچنان گفته: “من فقط مي‌توانم بگويم که همه چيز به گمانه زني‌هاي بي‌پروا وابسته بوده و هيچ حقيقت مشخصي درباره آن ارايه نشده است.”

او سازمان‌هاي استخباراتي و اطلاعاتي ايالات متحده امريکا را متهم کرده که با نشر اين معلومات در پي خدشه زدن به اعتبار دولت ترمپ و بي اعتبار ساختنش در انتخابات رياست جمهوريي ايالات متحده امريکا در ماه نوامبر هستند.

وزيرخارجه روسيه تاکيد کرده: “به نظر مي‌رسد كل داستان به طور خاصي براي اهداف مبارزات سياسي داخلي در انتخابات نوشته و طراحي شده است.”

او با اشاره به مخالفان ترمپ گفته: “بار ديگر آن‌ها در تلاش استند تا به حکومت کنوني حمله کنند و هرکاري که حکومت انجام مي‌دهد به ويژه در راستاي روسيه، بي اعتبار سازند.”

بي اعتبار سازي تلاش‌هاي صلح در افغانستان: لاوروف خاطرنشان کرده که ادعاي پاداش دادن روسيه به شورشيان طالبان براي کشتن سربازان امريکايي در افغانستان، به تلاش‌هاي صلح در اين کشور ضربه مي‌زند. او به گونه‌ي غيرمستقيم به مخالفان سياسي ترمپ گفته: “تلاش‌هاي صلح افغانستان را بي اعتبار نسازيد.”

روسيه از توافق صلح بين ايالات متحده و گروه طالبان با هدف پايان دادن به جنگ طولاني مدت در افغانستان استقبال کرد ه است.

وزير خارجه روسيه گفته: “ما از طريق کانال‌هاي خود به اين توافق‌نامه کمک کرديم و تلاش خواهيم کرد که از تطبيق آن اطمينان حاصل شود.”

اين توافق‌نامه در اواخر ماه فبروري سال جاري ميلادي درشهر دوحه قطر امضا شد و قرار بود در دهم ماه مارچ مذاکرات بين‌الافغاني صلح آغاز شود که هنوز هم نشده است.

ترمپ از اين توافق‌نامه به عنوان برگي برنده در انتخابات رياست جمهوريي پيش رو استفاده مي کند، زيرا به اساس اين توافق‌نامه نيروهاي بين‌المللي بايد افغانستان را ظرف 14 ماه ترک کنند. خروج سربازان امريکايي از افغانستان وعده اي بود که ترمپ در انتخابات گذشته به راي دهنده‌گان داده است.

رهبران ارشد پنتاگون (وزارت دفاع امريکا)، روزپنجشنبه به جلسه کانگرس اين کشور گفتند که گزارش‌هاي نشر شده در مورد انعام‌هاي روسيه براي سر سربازان امريکايي در افغانستان، توسط سازمان‌هاي اطلاعاتي دفاعي تأييد نشده است.

مايک اسپر، وزير دفاع امريکا گفته: “اين گزارش ها جدي گرفته شده، اما هنوز معتبر نيستند.” جنرال مارک ميلي، فرمانده ستاد مشترک ارتش امريکا نيز گفته که آن‌ها به دنبال حقيقت يابي اين ادعاها استند و در صورتي که درست باشند، “اقدام عملي” خواهند کرد.

 

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/26861

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading