بازتاب نیوز

ایروایشیا ریویو: آیا هند با طالبان مذاکره کند یا نه؟

٢٣ سرطان ١٣٩٩ رادیو اروپای آزاد

  • ایروایشیا ریویو

نشریه ایروایشیا ریویو در مورد اینکه آیا هند با طالبان مذاکره کند یا نه، مقالهٔ تحلیلی را به نشر رسانده است.

نشریه در این مقاله می‌نویسد، در حالیکه تلاش‌ها به حمایت امریکا برای رسیدن به آشتی در عقب پرده به مرحلهٔ تازه پیشرفت وارد شده، بحث‌ها از ماه می امسال به اینسو در باره گفت‌وگوی هند با طالبان بار دیگر به موضوع داغ مبدل شده است.

به نوشتهٔ ایروایشیا ریویو هند در مذاکره با طالبان شاید منفعت به دست آورد، اما در حال حاضر این مسئله یک فرضیه پنداشته می‌شود.

هند قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا با طالبان مذاکره کند یا نه، نیازمند غور بیشتر در این مورد است.

تقاضا برای گفت‌و‌گوی هند با طالبان برای اولین بار از سوی زلمی خلیل‌زاد نمایندهٔ ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان و الیس ویلز سابق سرپرست معینیت وزارت خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی مطرح شده بود و دهلی جدید را شدیداً ترغیب کرد که با طالبان مستقیماً وارد مذاکره شود.

نشریه ایروایشیا ریویو در این مقاله‌اش می‌نویسد که طالبان هم تمایل نشان دادند که می‌خواهند با هند به طور مستقیم رابطه ایجاد کنند.

نشریه ایروایشیا ریویو در ادامه مقاله می‌نویسد، بعد از ماه جولای سال ۲۰۱۸ میلادی که مذاکرات مستقیم امریکا با طالبان آغاز شد، بخشی بزرگ از جامعه بین‌المللی روابط را با این گروه تأمین کرد.

این روابط به نوشته نشریه بخاطری است که طالبان در آینده در مواردی مانند صلح، حقوق زنان و احترام و رعایت نورم و قوانین بین‌المللی، تعهداتی را سپردند.

هند که یکی از کشور‌های حامی مهم حکومت افغانستان در منطقه به حساب می‌رود و برای بازسازی این کشور تقریباْ ۳ میلیارد دالر کمک کرده، طالبان را یک گروه آلهٔ دست نظامی پاکستان می‌داند که به گفتهٔ دهلی جدید در پی منافع اسلام آباد است. طالبان هم به نقش هند در افغانستان به چشم شک می‌نگرد.

چند نشریه و ویب سایت‌های ورزشی جهان در بارهٔ برنامه نامزدی و ازدواج راشد خان بازیکن مشهور کریکت افغانستان مقالاتی را به نشر رسانده است.

راشد خان گفته، تا زمانی‌که جام قهرمانی را از آن تیم کریکت افغانستان نکند، عروسی نمی‌کند.

  • هندیا کام

در میان این نشریه‌ها یکی هم هندیا کام، راشد خان را در بازی‌های ۲۰ اووره یکی از بازیکنان مشهور عصر خوانده است.

این ویب سایت در مقاله‌ای می‌نویسد، دست آورد راشد خان را در عمر کوتاه او در دنیای کریکت بجز این که یک افسانه جادویی دانست، چیز دیگر نمی‌توان یاد کرد.

راشد خان در این اواخر در مصاحبهٔ اختصاصی با رادیو آزادی ضمن سوالاتی جالب دیگر به سوال در مورد اینکه چه وقت عروسی خواهد کرد گفته بود که وی تا زمانی نامزد نخواهد شد و عروسی نخواهد کرد که افغانستان برنده جام جهانی کریکت نشود.

  • خلیج تایمز

روزنامه خلیج تایمز هم این موضوع را به نشر رسانده و از آن کارنامهٔ راشد خان در لیگ پریمر تیم مانند تیم سنرایزر حیدر آباد یاد کرده. راشد خان در ردیف بندی بین‌المللی با گرفتن ۷۴۹ نمره باولر درجه یک خوانده شده است.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30723056.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading