بازتاب نیوز

انتقاد باشندگان فراه از عدم دسترسی به آب آشامیدنی صحی

٢٣ سرطان ١٣٩٩ رادیو اروپای آزاد

با گرم شدن هوا، انتقادها از عدم دسترسی به آب آشامیدنی در فراه بالا گرفته است. منتقدان می‌گویند استفاده از منابع آبی غیرصحی می‌تواند باعث شیوع بیماری شود.

محمد یونس در ولسوالی پشترود می‌گوید: "متاسفانه دولت افغانستان در طول ۱۸ سال گذشته نتوانسته است که آب آشامندی صحی را در قریه جات و ولسوالی ما فراهم کند."

همچنین جاوید در ولسوالی خاک سفید انتقاد می‌کند: "باید برای مردم آب آشامیدنی صحی فراهم شود و خانه‌به‌خانه شیرکشی شود، شبکه آبرسانی ساخته شود، اما متاسفانه این کار نه تنها در ولسوالی‌های فراه نشده بلکه در قریه‌جات هم نشده."

محمدیعقوب مفتون فعال مدنی می‌گوید عدم دسترسی به آب آشامیدنی باعث شیوع بیماری‌های گوناگون شده است. او خواستار توجه دولت به این موضوع شد: "خواهش ما از مقام‌های دولتی این است که به ولسوالی‌ها به مردم آب آشامیدنی صحی برسانند؛ بخاطری که مردم ما در اکثر ولسوالی‌ها به آب صحی دسترسی ندارند. اکثر مردم ما از آب آلوده و آب کاریز استفاده می‌کنند."

همچنین خیرمحمد نورزی، عضو شورای ولایتی فراه حکومت مرکزی را مقصر می‌داند: "اداره محلی و حکومت مرکزی هیچ توجهی به باشندگان ولسوالی‌های فراه نکرده است. مردم تا حال با مشکلات آب آشامیدنی صحی مواجه هستند."

اما محمدافضل رسولی، آمر شبکه آبرسانی فراه می‌گوید که نواحی شهری فراه تحت پوشش این شبکه قرار دارند، اما در حال حاضر برنامه‌ای برای تمدید این شبکه به ولسوالی وجود ندارد.

او گفت: "شش ناحیه شهر فراه به صورت کامل تحت پوشش شبکه آبرسانی قرار خواهند گرفت. قسمتی از ناحیه هفتم نیز تحت پوشش ما قرار دارد. برای فعلاً در ولسوالی‌ها برنامه نداریم، اما در آینده، بلی؛ چون سیاست خود دولت جمهوری اسلامی افغانستان است."

دسترسی به آب آشامیدنی مشکلی است که بسیاری از مردم در سراسر افغانستان با آن روبه‌رو هستند. براساس یک بررسی، ۶۳ درصد مردم افغانستان به آب آشامیدنی دسترسی دارند. براساس بررسی مرکز احصائیه، منابع آب آشامیدنی ۶۰ درصد مردم آلوده است.

گزارش: حفیظ‌الله نورزاد

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30723109.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading