بازتاب نیوز

حکومت افغانستان ۱۸۰ زندانی دیگر طالبان را از بند رها کرد

٢٣ سرطان ١٣٩٩ صدای آمریکا

شورای امنیت ملی افغانستان از رهایی ۱۸۰ زندانی دیگر طالبان از زندان‌های این کشور خبر داد.

جاوید فیصل، سخنگوی این شورا روز دوشنبه ۱۳ جولای (۲۳ سرطان) در صفحۀ تویترش نگاشته است که با رهایی این زندانیان طالبان، شمار مجموعی افراد آزاد شدۀ این گروه به ۴۱۹۹ تن رسیده است.

آقای فیصل همچنان گفته است : "طالبان در عملی نمودن تعهدات شان کوتاه آمده اند و تا هنوز نه تنها ‌که ۱۰۰۰ اسير نيروهاى امنيتى را رها نکرده؛ بلکه افغان‌‌کشی را نیز متوقف ننمودند".

بر اساس معلومات مقام‌های محلی ولایت قندهار و هرات، ۴۵ تن از این زندانیان تنها از زندان‌های این ولایات‌ آزاد شده اند.

بر اساس توافقنامۀ صلح که به تاریخ ۲۹ فبروری میان ایالات متحده امریکا و طالبان در قطر امضا شد، باید حکومت افغانستان ۵۰۰۰ زندانی طالبان و گروه طالبان ۱۰۰۰ اسیر دولتی را رها کرده و پس آن مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز کنند.

در این حال، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در صفحۀ تویترش گفته است که رهایی زندانیان این گروه از زندان‌های حکومت افغانستان باید مطابق فهرستی باشد که در دوحه روی آن توافق شده است.

طالبان ادعا دارند که تاکنون ۷۵۰ نظامی افغان را از قید رها کرده اند؛ اما مقام‌های افغان گفته اند که در بین این افراد، غیرنظامیان نیز شامل اند.

این در حالی است که پیش از این، شورای امنیت ملی افغانستان گفته بود که از میان فهرست ۵۰۰۰ هزار زندانی طالبان، حکومت ۶۰۰ تن آنان را به دلیل موجودیت ادعای حق‌العبدی از بند آزاد نخواهد کرد.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/afghan-government-released-180-Taliban-prisoners/5500381.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading