بازتاب نیوز

فابریکه تصدی بُست هلمند پس از هفت سال دوباره فعال شد

٢٣ سرطان ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: فابریکه تصدی بٌست که در آن پنبه پروسس می‌شود، پس از تاخیر هفت‌ساله دوباره افتتاح و فعال شد.

دفتر مقام ولایت هلمند روز دوشنبه، بیست‌وسوم سرطان، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که با فعال شدن دوباره این فابریکه، علاوه بر فراهم شدن کار برای هزاران دهقان پنبه، زمینه کار روزانه برای ۳۰۰ نفر نیز فراهم می‌شود.

قرار است در سال روان چهار هزار تُن پنبه برای پروسس در این فابریکه خریداری شود که تاکنون کار خرید ۸۰۰ تُن آن تکمیل شده است.

بر اساس معلومات مقام ولایت هلمند، قرار است پس از پروسس در این فابریکه، پنبه خالص، روغن، صابون، کنجاره و بقایای پنبه تولید شود.

محمد یاسین، والی هلمند، هنگام افتتاح دوباره این فابریکه گفته است که ۲۰۰ میلیون افغانی از بودجه حکومت منظور شده، که از این میان، ۱۵۰ میلیون آن انتقال یافته و کار روی انتقال ۵۰ میلیون افغانی دیگر ادامه دارد.

وی در ادامه تصریح کرده که فعال شدن دوباره این فابریکه هم‌زمان با فراهم کردن زمینه کاری برای مردم و دهقانان، می‌تواند بدیل خوبی برای کشت کوکنار در این ولایت باشد.

گفتنی است که تصدی بست هلمند حدود ۵۰ سال پیش تاسیس شد. این تصدی ۱۱ سال پیش به دلیل نبود بودجه کافی مسدود شده بود، اما سپس برای مدتی فعال شده و دوباره کار آن متوقف شد.

ولایت هلمند از بزرگ‌ترین مرکزهای تولید پنبه در کشور است و در آن بیش‌ از ۱۵ هزار هکتار زمین پنبه کشت می‌شود. از هلمند هم‌چنان به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مراکز کشت کوکنار در کشور نیز نام برده می‌شود.

لینک اصلی: https://8am.af/the-bost-factory-in-helmand-was-reactivated-after-seven-years/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading