بازتاب نیوز

انتقاد خبرنگاران از عدم پاسخ‌دهی نهادهای امنیتی

٢٣ سرطان ١٣٩٩ روزنامه افغانستان

خبرنگاران و نهادهای پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، نهادهای امنیتی را انتقاد می‌کنند که در روزهای اخیر دربارۀ رویدادها هیچ پاسخی نمی‌دهند.
آنان می‌گویند که این خاموشی نهادهای امنیتی خلاف قانون است و خبرنگاران را با چالش روبه‌رو ساخته‌است.
حامد مایار، خبرنگار در کابل گفت: «این سخن‌گویان در دادن اطلاعات به ما دلایلی را می‌گویند که به‌عنوان خبرنگار برای ما خنده‌آور است.»
علی جواد اصغری، خبرنگار دیگر نیز افزود: «حکومت حق دسترسی به اطلاعات در مرکز و ولایت را محدود ساخته‌است و در حدود شش روز می‌شود که نهادهای امنیتی به ما اطلاعات نمی‌دهند.»
نهادهای پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان از بی‌پروایی نهادهای امنیتی در دادن اطلاعات به رسانه‌ها انتقاد می‌کنند. آنان از حکومت می‌خواهند تا به تعهداتش در بخش آزادی بیان و دادن اطلاعات به خبرنگاران پای‌بند بمانند.
مجیب خلوتگر، رییس نهاد حمایت کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) اظهار داشت: «هرگاه دسترسی به اطلاعات محدود شود، آزادی بیان صدمه می‌بیند. متأسفانه حکومت افغانستان برمبنای تعهدات ملی و بین‌المللی در راستای دسترسی به اطلاعات و آزادی بیان کار نمی‌کند.»
عین‌الدین بهادری، رییس کمیسیون دسترسی به اطلاعات نیز افزود: «در هر نهادی که اطلاعات محدود می‌شود، در آنجا ممکن اتفاقات بدی اتفاق افتاده باشد و یاهم در حل شکل‌گیری باشد.»
در همین حال، وزارت امور داخله می‌گوید که برای بهبود اطلاع‌رسانی طرحی از سوی نهادهای امنیتی نهایی شده‌است. طارق آرین، سخن‌گوی وزارت امور داخله بیان داشت: «هیچ نوع محدودیت در اطلاع‌رسانی بوجود نیامده‌است و ما در چهار روز گذشته روی برخی از برنامه‌های تازه کار کردیم که به‌زودی روند عادی اطلاع رسانی خود را  ادامه می‌دهیم.» دادن اطلاعات به رسانه‌ها از تعهدات حکومت به شمار می‌رود. اما دیده می‌شود که در هفته‌های پسین خبرنگاران در بخش‌های مختلف با چالش عدم دستری به اطلاعات روبه‌رو اند.

لینک اصلی: http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=153375

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading