بازتاب نیوز

تلاش‌هاي صلح در ميان موجي از خشونت‌ها؛ حکومت180 زنداني ديگرطالبان را رها کرد

٢٣ سرطان ١٣٩٩ روزنامه آرمان ملی

 

حامد کرزی: خشونت‌هاي جاري دسيسه بيگانه‌گان ومانع در برابر صلح است

 

 

شوراي امنيت ملي رياست جمهوري کشور از رهايي 180 زنداني ديگر طالبان از زندان‌هاي اين کشور خبر داده است.

جاويد فيصل، سخن‌گوي اين شورا، روز دوشنبه (23 سرطان) در صفحه توييترش نوشته است که با رهايي اين زندانيان طالبان، شمار مجموعي افراد آزاد شده اين گروه به 4199 تن رسيده است.

آقاي فيصل همچنان گفته است : «گروه طالبان در عملي نمودن تعهدات شان کوتاه آمده اند و تا هنوز نه تنها ‌که 1000 اسير نيروهاى امنيتى را رها نکرده، بلکه افغان‌‌کشي را نيز متوقف ننمودند».

شوراي امنيت ملي رياست جمهوري هشدار داده است که اگر گروه طالبان بازهم به خشونت ادامه دهد، روند صلح آسيب خواهد ديد و مسووليت آن بر عهده اين گروه خواهد بود.

بر اساس معلومات مقام‌هاي محلي ولايت کندهار و هرات، 45 تن از اين زندانيان تنها از زندان‌هاي اين ولايت‌ها آزاد شده اند.

آقاي فيصل گفته است: «بحث اساسي اين است که براي صلح بايد اقدامات صلح‌آميز صورت گيرد. اقدامات طالبان جنگ و خون‌ريزي است. اين هيچ‌گاه اقدام صلح‌آميز نيست. به اين ترتيب، آماده‌گي‌هايي که براي گفت‌وگوهاي رو در رو گرفته مي‌شود و تمام اميدواري‌هايي که وجود دارد، به موانع و مشکلات روبه‌رو مي‌شود که مسووليت آن به عهده طالبان است.»

از سويي‌هم وزارت دولت در امور صلح تاکيد مي‌کند که حکومت به مرحله‌ي از روند صلح رسيده‌ که لوازم شروع مذاکرات در حال ايجاد است و فضاي مناسب و قابل اعتماد بايد به وجود بيايد.

ناجيه انوري سخن‌گوي اين وزارت، تاکيد کرده که از عوامل تأثيرگذار بر ايجاد اين فضا کاهش خشونت‌ها و تمثيل اراده براي صلح مي‌باشد. شهروندان افغانستان توقع دارند که از قرباني بيشتر جلوگيري شود.

بر اساس توافق‌نامه صلح که به تاريخ 29 فبروري ميان ايالات متحده امريکا و طالبان در قطر امضا شد، بايد حکومت افغانستان 5000 زنداني طالبان و گروه طالبان 1000 اسير دولتي را رها کرده و پس آن مذاکرات بين‌الافغاني را آغاز کنند.

در اين حال، سهيل شاهين، سخن‌گوي دفتر سياسي گروه طالبان در قطر در صفحه تويترش گفته است که رهايي زندانيان اين گروه از زندان‌هاي حکومت افغانستان بايد مطابق فهرستي باشد که در دوحه روي آن توافق شده است.

گروه طالبان ادعا دارند که تاکنون 750 نظامي افغان را از قيد رها کرده اند، اما مقام‌هاي افغان گفته اند که در بين اين افراد، غيرنظاميان نيز شامل اند.

اين در حالي است که پيش از اين، شوراي امنيت ملي رياست جمهوري گفته است که از ميان فهرست 5000 هزار زنداني طالبان، حکومت 600 تن آنان را به دليل موجوديت ادعاي حق‌العبدي از بند آزاد نخواهد کرد.

در همين حال حامد کرزي رييس جمهوري پيشين کشور گفته است که سطح خشونت‌هاي جاري در کشور نگران کننده است و ادامه اين خشونت‌ها روند صلح را با موانع جدي و بزرگ مواجه خواهد کرد.

رييس جمهوري پيشين کشور همچنان گفته است که جنگ جاري در کشور در واقع موفقيت براي تحقق دسيسه بيگانه‌گان در افغانستان است.

او تاکيد کرده که طرف‌هاي درگير بايد از ادامه جنگ دست بردارند و از طريق گفت‌وگو مشکلات خود را حل کنند.

آقاي کرزي افزوده که ادامه جنگ در کشور تلاشي براي موفقيت دسيسه‌هاي کشورهاي بيگانه است که مي‌خواهند روند صلح ناکام شده و جنگ در افغانستان ادامه يابد.

رييس جمهور پيشين تاکيد کرده که هدف قراردادن موترهاي افراد ملکي در غزني و ميدان وردک توسط ماين‌هاي کنار جاده را تقبيح کرده و گفته که کشتن افراد ملکي جنايت بزرگ بشري در کشور است.

اين در حاليست که اجماع بين المللي براي صلح افغانستان خواستار کاهش خشونت ازسوي طالبان شدند.

دولت حکومت تاکيد مي‌کند که کاهش خشونت‌ها در جريان رهايي زندانيان طالبان بخشي از توافق اين گروه در توافق‌نامه صلح با امريکا است. اما گروه طالبان نه تنها به خشونت‌ها کاهش نداده، بلکه حمله برنيروهاي افغانستام را افزايش نيز داده است. با اين وجود طالبان، در حالي از افزايش حملات خود بالاي نيروهاي امنيتي حمايت مي‌کنند که اين گروه هرگونه حملات را بالاي نيروهاي امريکايي و خارجي در افغانستان متوقف کرده‌اند.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/26919

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading