بازتاب نیوز

یک مقام امریکایی: نیروها از پنج پایگاه در افغانستان بیرون شده‌اند

٢٤ سرطان ١٣٩٩ روزنامه افغانستان

یک مقام امریکایی در کابل که خواست نامش گرفته نشود دیروز (سه‌شنبه ۲۴ سرطان) می‌گوید که نیروهای امریکایی از پنج پایگاۀ در چهار ولایت افغانستان، بیرون شده‌اند. این مقام افزود که پس از امضای توافق‌نامۀ صلح میان امریکا و طالبان در بیست ونهم ماه فبروری، نیروهای امریکایی از پنج پایگاه در ولایت‌های هلمند، ارزگان، پکتیکا و لغمان بیرون شده ‎‌اند.
درهمین حال، سخن‌گوی نیروهای امریکایی درافغانستان می‌گوید که این نیروها جنگ با گروه‌های هراس افگن چون داعش والقاعده را هم‌زمان با ادامۀ آموزش، تمویل و اکمال نیروهای امنیتی افغانستان، ادامه خواهند داد. اکنون شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به ۸۶۰۰ تن و شمار نیروهای ناتو به ۱۲ هزار تن، کاهش یافته‌است.
با آن که بر بنیاد توافق صلح امریاکا با طالبان در مدت یک ۱۳۵روز باید خشونت‌ها کم می‌شدند و گفت‌وگوها میان افغانان آغاز می‌شدند؛ اما این مواد توافق نامه صلح عملی نشده‌اند. ریاست جمهوری می‌گوید که طالبان تعهدات شان را عملی نساخته‌اند و حرکت‌های این گروه پس از امضای توافق صلح باید زیر ذره بین قرار گیرند.
ده روز پس از امضای این توافق‌نامه، باید پنج هزار زندانی طالبان با یک هزار زندانی دولت افغانستان از زندان طالبان آزاد می‌شدند و سپس گفت‌وگوها میان افغانان آغاز می‌شد، روشن نیست که این گفت‌وگوها چی زمانی آغاز خواهد شد.
زلمی خلیل‌زاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان نیز روز سه‌شنبه تأیید کرد که نیروهای امریکایی بر بنیاد توافق‌نامه صلح، شمار نیروهای خارجی کاهش یافته‌اند و پنچ پایگاه تخلیه شده‌اند.
بر بنیاد این توافق، طالبان مکلف دانسته شده‌اند که رابطه شان را با گروه‌های هراس‌افگن از جمله القاعده قطع نمایند، اما گزارش‌هایی از ادامۀ پیوند طالبان با گروه‌های هراس‌افگن وجود داشته‌اند.
تا کنون دولت افغانستان در حدود ۴هزار و ۲۰۰ زندانی طالبان را رها کرده‌‎است و طالبان نیز بیشتر از ۷۰۰ زندانی نیروهای دولتی را آزاد ساخته‌‎اند.

لینک اصلی: http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=153393

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading