بازتاب نیوز

مرحله نخست امتحان کانکور سال ۱۳۹۹، روز یکشنبه هفته آینده آغاز می شود

٢٥ سرطان ١٣٩٩ مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت

کابل، افغانستان: اداره ملی امتحانات، امتحان کانکور سال ۱۳۹۹ را طی چهار مرحله در ۳۳ ولایت کشور، راه اندازی می کند.
سرپرست اداره ملی امتحانات می گوید: مرحله نخست امتحان کانکور شامل ولایت های ارزگان، بادغیس، پکتیکا، پنجشیر، دایکندی، زابل، سرپل، سمنگان، غور، فراه، کندز، کندهار، کنر، لوگر، نورستان، نیمروز و میدان وردگ است و سر از روز یکشنبه ۲۹ سرطان، آغاز می شود.
عبدالقدیر خموش، که در یک کنفرانس خبری مشترک در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت- اداره ارتباطات عامه واستراتیژیک ریاست جمهوری صحبت می کرد افزود: مرحله دوم امتحانات که از روز چهارم عید قربان آغاز خواهد شد، ۸ ولایت را در بر خواهد گرفت که شامل ولایت های هلمند، غزنی، پکتیا، خوست، کاپیسا، بامیان، لغمان وهرات خواهد بود.
مرحله سوم امتحانات کانکور که ۷ روز پس از عید قربان راه اندازی خواهد شد، ۵ ولایت را در برمی گیرد و شامل ولایت های فاریاب، جوزجان، بلخ، پروان وبغلان می باشد.
مرحله چهارم امتحان کانکور، در ولایت های ننگرهار، تخار وبدخشان به شمول ۴ حوزه آن، برگزار خواهد شد.
مطابق پلان احتمالی، روند اخذ امتحانات کانکور در ۳۳ ولایت کشور الی اخیر اسد تکمیل خواهد شد و امتحان کانکور در ولایت کابل، از اول سنبله طی شش یا هفت مرحله، تنظیم می گردد.
خموش، اطمینان داد در امتحان کانکور امسال تمام توصیه های بهداشتی که به هدف پیشگیری از شیوع ویروس کرونا نیاز احساس می شود در نظر گرفته شده وامتحانات به گونه ای تنظیم گردیده که زمان ثبت بایومتریک و روزهای برگزاری امتحانات در ولایت ها، دو چند زمان امتحانات سال های گذشته باشد.
همچنان تلاش صورت گرفته است تا اکثر امتحانات کانکور در ولایت ها، در فضای آزاد برگزار شوند و پوشیدن ماسک برای داوطلبان کانکور الزامی شده است.
به گفتهء خموش، به خاطر جلوگیری از انتشار ویروس کرونا؛ امسال کود رشته های کودهای پوهنځی ها ودیپارتمنت های مربوط پوهنتون ها، پیشاپیش در فیسبوک و صفحه رسمی اداره ملی امتحانات ترتیب شده وداوطلبان کانکور می توانند از قبل کود رشته های خود را به دست آورند ودر روز امتحان از آن استفاده کنند.
اداره ملی امتحانات، مجموع داوطلبان کانکور امسال را که در امتحان اشتراک خواهند کرد، حدود ۲۱۰ هزار تن پیش بینی کرده است.
یما امان، رییس عمومی عملیاتی و تخنیکی اداره ملی امتحانات، در این کنفرانس خبری تصریح کرد که از مجموع ۲۱۰ هزار دواطلب کانکور، بیش از ۶۶ هزارتن آنان به موسسات تحصیلات عالی دولتی، نزدیک به ۶ هزار تن شاملین صنف های دوم وسوم ۱۴ پاسان، بیش از ۹ هزار تن در بخش شبانه پوهنتون ها، بیش از ۱۹ هزار تن فارغان مدارس و بیشتر از ۴۳ هزار تن، در انستیتوت های دولتی جذب خواهند شد که مجموع جذب داوطلبان سال ۱۳۹۹ در حدود ۱۴۶ هزار و۹۲۲ تن خواهند بود.
امان، تأکید کرد که به خاطر ایجاد سهولت بیشتر، کارت های شمولیت امتحان کانکور از قبل تهیه وبه ولایت ها فرستاده شده است وداوطلبان از لیسه های مربوط خود که فورم پر کرده اند، می توانند کارت شمولیت امتحان را به دست بیاورند.
###

لینک اصلی: http://www.gmic.gov.af/dari/press-releases2/4214-2020-07-15-09-14-06

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت

آخرین خبر ها:

Loading