بازتاب نیوز

بانک جهانی: میزان جمعیت زیر خط فقر در سال جاری درافغانستان به ۷۲ درصد افزایش می یابد

٢٦ سرطان ١٣٩٩ خبرگزاری بخدی

بانک جهانی در گزارشی پیش‌بینی کرده است که میزان جمعیت زیر خط فقر در افغانستان به علت بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا در سال جاری میلادی به ۷۲ درصد افزایش می‌یابد.

در گزارشی که از سوی این بانک روز (چهارشنبه، ۲۵ سرطان) پخش شده آمده که به علت شیوع ویروس کرونا رشد اقتصادی افغانستان در سال جاری میلادی بین ۵.۵ درصد تا ۷.۴ درصد کاهش می‌یابد و این وضعیت منجر به افزایش تنگ‌دستی و کاهش میزان عواید دولت خواهد شد.

بانک جهانی در این گزارش گفته است که به دلیل کاهش سطح درآمد و افزایش قیمت مواد غذایی و سایر نیازمندی‌های اولی خانواده‌ها، ممکن میزان افغان‌هایی که تحت خط فقر زنده‌گی می‌کنند از ۵۵ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۷۲ درصد در سال ۲۰۲۰ میلادی افزایش یابد.

در این گزارش در کنار بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا، تأثیرات پیچیده‌گی اوضاع امنیتی، ابهام در تداوم میزان کمک‌های مالی جامعه جهانی و پی‌آمد‌های احتمالی توافق سیاسی با گروه طالبان نیز بر اقتصاد افغانستان بررسی شده است.

هینری کرالی، رییس دفتر بانک جهانی در افغانستان، گفته است: «بحران ناشی از شیوع ویروس کووید-۱۹ تاثیرات فوق‌العاده منفی را روی شرایط زنده‌گی مردم افغانستان برجای گذاشته است.»

به گفته او، کاهش میزان عواید حکومت سبب شده است تا ادارات مربوط نتوانند منابع مالی را به منظور حفظ سلامتی مردم و راه‌اندازی برنامه‌های امرار معیشت برای جمعیت فقیر جامعه و در نهایت تسریع رشد اقتصادی کشور روی دست گیرند.

یافته‌های گزارش بانک جهانی نشان می‌دهد که میزان فعالیت‌های اقتصادی در شش ماه اول سال جاری میلادی، به دلیل قرنطین شهرها و اتخاذ تدابیر وقایه‌ای به هدف جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به شدت کاهش یافته است و تأثیرات منفی را بر روی فعالیت سکتور صنایع و خدمات گذاشته است.

بانک جهانی در این گزارش گفته است، به رغم این‌که میزان کشت و تولید محصولات زراعتی پس از رفع خشک‌سالی افزایش قابل توجه یافته است، اما کاهش تولیدات صنعتی و کاهش تقاضا برای خدمات و عواید ناشی از کسر تجارت و تقلیل وضع مالیات، فشار بر نظام مالی افغانستان را افزایش داده است.

بانک جهانی برای رفع اثرات بحرانی که در نظام مالی افغانستان رونما شده است، بر اولویت‌بندی محتاطانه در مصارف دولت به هدف حمایت از آسیب‌پذیرترین بخش‌ها و محدود کردن خسارات اقتصادی در درازمدت تاکید کرده است.

در این گزارش بانک جهانی هم‌چنان بر لزوم حمایت پایدار مالی از سوی جامعه جهانی برای افغانستان تاکید کرده است تا از طریق فراهم‌سازی کمک‌های بین‌المللی کاهش در عواید داخلی جبران شود.

خبرگزاری بخدی

لینک اصلی: https://bokhdinews.af/بانک-جهانی-میزان-جمعیت-زیر-خط-فقر-در-سا/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری بخدی

آخرین خبر ها:

Loading