بازتاب نیوز

درگیری نظامیان مرزی؛ افغانستان: پاکستان آتش‌بس را پذیرفت

٢٦ سرطان ١٣٩٩ صدای آمریکا

وزارت خارجۀ افغانستان پس از درگیری میان نظامیان افغان و نیروهای سرحدی پاکستان در مناطق مرزی ولایت کنر گفته است که پس از تلاش‌های دپلماتیک، پاکستان آتش‌بس را پذیرفته و قرار است دو جانب در مورد این رویداد گفتگو کنند.

وزارت خارجۀ افغانستان راکت‌پراگنی پاکستان را به مناطق سرحدی پاکستان، ناوقت روز چهارشنبه ۱۵ جولای (۲۵ سرطان) که منجر به تلفات زجان و زیان‌های مالی به باشندگان محل شده، به شدت نکوهش کرده است.

اعلامیه گفته است: "در نتیجۀ تلاش‌های دپلماتیک وزارت امور خارجۀ افغانستان، جانب پاکستان توافق کرده است که آتش‌بس تامین شود و زیر بیرق دو کشور در ساحه نشستی برگزار شود".

مقام‌های کنر گفته اند که در نتیجۀ راکت‌پراگنی از جانب پاکستان بر مناطق ولسوالی سرحدی سرکانوی این ولایت، شش غیرنظامی کشته و نه تن دیگر زخمی شدند.

بر اساس گزارش‌ها، این راکت‌پراگنی پس از درگیری نظامیان افغان و پاکستانی بر ولسوالی‌های مروره و سرکانوی کنر صورت گرفته است.

وزارت خارجۀ افغانستان گفته است: "این گونه حملات راکتی نظامیان پاکستانی که منجر به تلفات غیرنظامیان می‌شود، قابل قبول دولت افغانستان نیست. خطاب به دولت پاکستان می‌گوید که از چنین اقدامات خودداری کند".

همچنان وزارت خارجۀ افغانستان برعلاوۀ حملات راکتی، ایجاد تاسیسات خودسر نظامیان پاکستان را در امتداد خط فرضی دیورند که به گفتۀ این وزارت سبب بحران میان دو کشور می‌شود، غیرقابل قبول خوانده است.

غنی مصمم، سخنگوی والی کنر به خبرنگاران گفته است که نخست نظامیان پاکستانی حمله کرده و نیروهای افغان در پاسخ به آن حمله اقدام کرده اند.

تا اکنون دلیل این درگیری روشن نشده است؛ اما نظامیان پاکستانی از سه سال به این طرف، در امتداد خط دیورند کار ساخت کتاره و نصب سیم خاردار را آغاز کرده اند. پاکستان در طول ۴۳۰ کیلومتر امتداد خط دیورند، در برخی مناطق کتاره نصب کرده و در بعضی ساحات دروازه برای کنترول رفت و آمد ساخته اند.

افغانستان بارها به این اقدام نظامیان پاکستانی مخالفت کرده و آن را جدایی اقوام ساکن دو سوی خط دیورند خوانده است. عاطف مشعل، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد، ایجاد دروازه را در ساحه انگور اده، چنین تعبیر کرده است.

پاکستان تا اکنون در مورد درگیری‌ها تازه چیزی نگفته است. اما قبل بر این، اردوی پاکستان دلیل حملات راکتی را در امتداد سرحد، هدف قراردادن مهاجمینی خوانده که بر نظامیان آن کشور حمله کرده اند. همچنان پاکستان نصب کتاره در امتداد دیورند را کنترول سرحد بیان کرده است.

حکومت افغانستان گفته است که برای گفتگو روی این مسایل از طریق دپلماتیک آماده است.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/border-clashes-stopped-between-afghan-and-pakistani-forces/5505050.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading