بازتاب نیوز

اتمر: هیچ قانونی اجازه رهایی ۶۰۰ زندانی طالبان را نمی‌دهد

٢٦ سرطان ١٣٩٩ خبرگزاری افق

حنیف اتمر؛ سرپرست وزارت خارجه می‌گوید، تاکنون ۴ هزار ‌و ۴۰۰ زندانی طالبان از بند رها شده‌اند؛ اما ۶۰۰ زندانی طالب «مشکلات جدی دارند که هیچ قانونی اجازه‌ رهایی آنان را نمی‌دهد».

آقای اتمر، امروز (پنج‌شنبه، ۲۶ سرطان) در یک نشست خبری در کابل گفت که دولت افغانستان برای آغاز مذاکرات بین الافغانی ۴ هزار و ۴۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرده؛ اما ۶۰۰ زندانی این گروه آزاد نخواهند شد و به گفته او «هیچ قانونی اجازه‌ رهایی آنان را نمی‌دهد».

او در عین حال گفت که حکومت از طالبان خواسته‌است که به‌جای رهایی ۶۰۰ زندانی مورد اختلاف، فهرست تازه‌ای را ارائه کند؛ اما طالبان این خواست را نپذیرفته‌اند. این در حالی است که حکومت پیش از این گفته بود که مساله ۶۰۰ زندانی مورد اختلاف حل شده و طالبان فهرست تازه‌ای ارائه کرده‌اند. طالبان اما این ادعا را رد کردند.

طبق توافق‌نامه امریکا و طالبان که سال گذشته خورشیدی در قطر امضا شد، پیش از آغاز مذاکرات بین الافغانی، باید ۵ هزار زندانی طالبان از زندان‌های کشور رها شوند. طالبان همواره بر رهایی کامل زندانیان شان تاکید کرده‌اند. حکومت اما می‌گوید، ۶۰۰ زندانی طالبان که در حملات خونین این گروه دست داشته و مرتکب جرایم سنگین شده و نام‌های‌شان در فهرست ۵ هزار نفری طالبان‌ است، رها نخواهند شد.

براساس توافق‌نامه قطر، اکنون باید مذاکرات میان طالبان و حکومت جریان می‌داشت؛ اما به دلیل کندی در روند رهایی زندانیان این مذاکرات هنوز آغاز نشده‌است.

مقام‌های حکومت افغانستان می‌گویند، طی هفته‌های آینده روند رهایی زندانیان تکمیل خواهد و مذاکرات صلح نیز کلید خواهد خورد.

هنوز محل آغاز مذاکرات مشخص نشده‌است؛ اگرچه پیشتر قطر برای میزبانی از این مذاکرات اعلام آمادگی کرده بود.

در این زمینه، محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه امروز گفت که ۱۲ کشور به شمول ۱۰ کشور منطقه و دو کشور اروپایی برای میزبانی گفتگوهای صلح ابراز آمادگی کرده‌اند.

لینک اصلی: https://ufuqnews.com/archives/154670

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading