بازتاب نیوز

سفر معین سیاسی وزارت خارجۀ ایران به کابل؛ عراقچی با اتمر دیدار کرد

٢٦ سرطان ١٣٩٩ سلام وطندار

وزارت خارجه اعلام کرده که پس از سفر محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجۀ کشور به تهران، سیدعباس عراقچی، معین سیاسی وزارت امور خارجۀ ایران در رأس یک هیأت بلند پایه پس از چاشت روز گذشته به کابل آمده است.

هیأت ایرانی پس از چاشت روز گذشته چهارشنبه بیست‌وپنجم سرطان/تیر با آقای اتمر دیدار کرده است.

وزارت خارجه با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید، هیأت ایرانی افزون بر پی‌گیری تصامیم و فیصله‌های که در سفر هیأت افغانستان به تهران صورت گرفته بود، در نشست مشترک کمیته‌های اقتصادی-ترانزیت و دفاعی-امنیتی نیز اشتراک خواهد کرد.

قرار است دو طرف در بارۀ زمان‌بندی نهایی‌سازی موافقت‌نامۀ تنظیم استخدام و اعزام کارگران افغانستان به ایران و تجدید قرارداد کمیساران مرزی در مطابقت به نیازها و همکاری مرزی دو کشور در شرایط امروزی تفاهم کنند.

مسوده‌های این موافقت‌نامه در سفر هیأت افغانستان به تهران به مقام‌های ایرانی سپرده شده بود.

وزارت خارجه می‌افزاید که دو طرف در بارۀ پی‌گیری و گرفتن تدابیر به هدف جلوگیری از تكرار رویدادهای ناگوار برای مهاجران افغانستان در ایران و رفت‌وآمد غیرقانونی در مرز میان دو کشور و همچنان قانون‌مندسازی حضور شهروندان کشور مقیم ایران بحث و گفت‌وگو خواهند کرد.

در این دیدار سیدعباس عراقچی، معین سیاسی وزارت خارجۀ ایران از آماده‌گی دولتش در بارۀ گسترش روابط میان دو کشور اطمینان می‌دهد و می‌گوید، توافقات و فیصله‌هایی که در جریان سفر اخیر هیأت افغانستان به تهران صورت گرفته، پی‌گیری خواهد شد.

محمدحنیف اتمر، سر پرست وزارت خارجۀ کشور در این دیدار در بارۀ پی‌گیری توافقاتی که در جریان سفرش به تهران صورت گرفته بود، تأکید کرده است.

گفتنی‌ست که آقای اتمر اول ماه جاری خورشیدی در رأس یک هیأت به تهران رفت.

هدف این سفر آقای اتمر رسیده‌گی به رویدادهای اخیر برای مهاجران، یافتن راه‌حل برای جلوگیری از تکرار این رویدادها و تقویت و توسعۀ همکاری‌های همه‌جانبه و مذاکرات در بارۀ سند همکاری‌های جامع میان دو کشور گفته شده بود.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=56063

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading