بازتاب نیوز

حقوق بشر: در چهار روز ماه سرطان ام‌سال 10 غیرنظامی کشته شده‌اند

٢٦ سرطان ١٣٩٩ سلام وطندار

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرده است که تنها در جریان چهار روز ماه سرطان ام‌سال 32 غیرنظامی به شمول زنان، مردان و کودکان در کشور کشته و زخمی شده‌اند.

در یک خبرنامۀ این کمیسیون که امروز (پنج‌‌شنبه، 26 سرطان/تیر) نشر شده، آمده است این شمار غیرنظامیان در ولایت‌های کابل، غزنی، بادغیس و ارزگان کشته و زخمی شده‌اند. به گفتۀ این نهاد در این مدت 10 غیرنظامی جان باخته و 22 غیرنظامی دیگر زخم برداشته‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید، ارزیابی‌های این نهاد از منابع امنیتی و صحی و معلومات متنفذان ساحه‌یی نشان می‌دهد که به تاریخ ۲۱ سرطان ام‌سال در نتیجۀ برخورد یک موتر نوعِ فلانکوچ با ماین کنار جاده‌یی در ولسوالی جغتوی ولایت غزنی، 5 غیرنظامی شامل 2 زن و 3 دختر جان باخته و 8 غیرنظامی دیگر به ‌شمول زنان و کودکان زخمی شده‌اند.

این کمیسیون می‌افزاید که همچنان به تاریخ ۲۴ سرطان ام‌سال در نتیجۀ انفجار ماین کنار جاده‌یی در منطقۀ جگدلک ولسوالی سروبی ولایت کابل، ۲ غیرنظامی جان باخته و ۱۱ غیرنظامی دیگر به ‌شمول ۴ کودک زخم برداشته‌اند.

همین‌گونه، به تاریخ ۱۹ سرطان در روستای گندابِ ولسوالی آب‌کمری ولایت بادغیس، در نتیجۀ انفجار ماین کنار جاده‌یی، ۲ کودک جان‌های‌‌شان را از دست داده‌‌اند.

در بخشی از خبرنامۀ کمیسیون مستقل حقوق بشر آمده است که در دو رویداد جداگانۀ دیگر به تاریخ ۲۰ سرطان در ولایت‌های غزنی و ارزگان، یک کودک ده‌ ساله کشته و یک کودک شش ‌ساله و دو کارمند یک باشگاه ورزشی زخمی شده‌اند.

این در حالی‌ست‌ که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان سه‌شنبۀ گذشته بیست‌وچهارم سرطان اعلام کرد که در شش ماه نخست سال جاری میلادی، در 880 رویداد مختلف یک‌هزار و 213 تن کشته و یک‌هزار و 744 تن دیگر زخم برداشته‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر از طرف‌های درگیر جنگ خواسته است که از آسیب رساندن به غیرنظامیان خودداری کنند و در منازعات‌شان از غیرنظامیان به عنوان سپر دفاعی استفاده نکنند.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=56067

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading