بازتاب نیوز

عراقچی، معین سیاسی وزارت خارجه ایران، در سفری در کابل با حنیف اتمر دیدار کرد

٢٦ سرطان ١٣٩٩ خبرگزاری خامه پرس

سید عباس عراقچی، معین سیاسی وزارت امور خارجه ایران در رأس یک هیأت بلندرتبه به کابل آمده و با محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه‌ی کشور دیدار کرده است.

وزارت خارجه کشور در خبرنامه‌ای گفته است که این دیدار عصر روز گذشته (چهارشنبه، ۲۵ سرطان) صورت گرفته است.

خبرنامه افزود که معین سیاسی وزارت خارجه ایران در این دیدار از آمادگی کشورش در مورد گسترش روابط با کابل خبر داده است و اطمینان داده است که توافقات و فیصله‌هایی قبلی که در جریان سفر هیأت افغان به تهران صورت گرفته بود، پی‌گیری می‌شود.

خبرنامه افزود که هیأت ایرانی تصامیم و فیصله‌هایی را که در جریان سفر هیأت افغان به تهران صورت گرفته بود، پی‌گیری می‌کند. قرار است هیأت ایرانی در نشست‌های مشترک کمیته‌های اقتصادی – ترانزیت و دفاعی – امنیتی نیز شرکت کند.

همچنان قرار است دو طرف در مورد زمان‌بندی نهایی‌سازی موافقت‌نامه‌ی تنظیم استخدام و اعزام کارگران افغان به ایران و تجدید قرارداد کمیساران سرحدی در مطابقت به نیازها و همکاری سرحدی دو کشور در شرایط امروزی تفاهم کنند. مسوده‌ی‌های این موافقت‌نامه و قرارداد در جریان سفر هیأت افغان به تهران، به مقام‌های ایرانی سپرده شده بود.

پی‌گیری و در نظر گرفتن تدابیر لازم به‌منظور جلوگیری از تکرار حوادث ناگوار برای مهاجران افغان در ایران و تردد غیرقانونی در سرحد میان دو کشور و همچنان قانونمند سازی حضور شهروندان افغان مقیم ایران از دیگر موضوعاتی اند که قرار است مقام‌های دو کشور روی آن‌ها بحث و گفت‌وگو کنند.

معین سیاسی وزارت خارجه ایران در این دیدار از آمادگی کشورش در مورد گسترش روابط با کابل سخن گفته و اطمینان داده است که توافقات و فیصله‌هایی قبلی که در جریان سفر هیأت افغان به تهران صورت گرفته بود، پی‌گیری می‌شود.

افغانستان و ایران در سفر اخیر محمدحنیف اتمر به تهران در اوایل ماه روان خورشیدی، توافق کردند که برای ﻧﮭﺎدینه‌ﺳﺎزی و ﺳﺎﻣﺎن‌دهی رواﺑﻂ دوﺟﺎنبه، دو کشور جهت نهایی‌سازی سند راهبردی به مذاکرات شان ادامه دهند. قرار است که این سند راهبری در جریان سه ماه برای امضای روسای جمهور دو کشور آماده شود.

لینک اصلی: https://www.khaama.com/persian/archives/74452

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری خامه پرس

آخرین خبر ها:

Loading