بازتاب نیوز

کووید۱۹ حتی با علایم خفیف می‌تواند آسیب جدی به مغز وارد کند

٢٦ سرطان ١٣٩٩ دويچه وله

نشانه‌های بی‌شماری وجود دارند که ویروس سارس کو وی ۲ نه تنها بر ریه‌ها و جهاز تنفسی بلکه بر دیگر اعضای بدن نیز حمله می‌کند. این ویروس می‌تواند آسیب‌های جدی بر قلب، رگ‌های خون، عصب‌، گرده و جلد وارد کند.

عصب‌شناسان بریتانیایی جزئیات تکان‌دهنده‌ای از آسیب‌های این ویروس بر اعضای بدن را در مجله مغز (Brain) نشر کرده اند. در این تحقیق علمی آمده است که ویروس جدید کرونا حتی در صورتی که علایم آن در فرد بیمار خفیف باشد و یا فرد مبتلا در حال بهبودی باشد، می‌تواند آسیب جدی به مغز وارد کند. غالباً این آسیب‌ها بسیار دیر تشخیص می‌شوند یا اصلاً کشف نمی‌گردند.

عصب‌شناسان کالج دانشگاهی لندن در ۹ بیمار کووید۱۹ التهاب حاد منتشره مغزی را تشخیص کرده اند. این بیماری التهابی بر پوشه‌های میلین عصب و طناب نخاعی تاثیر منفی وارد کرده و باعث دگرگونی ویران‌کننده در سیستم مرکزی عصب می‌شود.

درجه‌های متفاوت آسیب

از ۴۳ بیمار کووید۱۹ که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته اند، ۱۲ تن از التهاب سیستم عصبی مرکزی، ۱۰ تن از نوعی اختلال مغزی به نام «انسفالوپاتی» همراه با آشفتگی روانی، هشت تن از سکته و هشت تن دیگر از مشکلات عصبی پیرامونی که اکثراً سندروم «گیلن باره» تشخیص شده است، رنج می‌برده اند. این سندروم واکنش سیستم ایمنی بدن است که به عصب‌ها حمله می‌کند، منجر به فلج شدن آن‌ها می‌شود و در پنج درصد واقعات مرگبار است. از جمله این بیماران یک خانم ۵۹ ساله در نتیجه همین بیماری جان باخته است.

داکتر مایکل زندی، نویسنده برجسته این تحقیق و مشاور در شفاخانه‌های کالج دانشگاهی لندن می‌گوید که دانشمندان تا حالا هرگز ویروسی را ندیده اند که مانند ویروس کنونی کرونا به مغز حمله کند. نکته غیرمعمول این است که این ویروس حتی در بیمارانی که علایم خفیف کووید۱۹ را دارند نیز صدمه رسانیده و آسیب جدی به مغزآنان وارد می‌کند.

Infografik Erkrankungen der Myelinscheide ENG

در بیماری‌هایی چون «ام اس» و «سندورم گیلن باره»، سیستم ایمنی بدن به پوشه‌های میلن عصب حمله می‌کند.

آسیب‌هایی که ناشناخته می‌مانند

این تحقیقات تاییدکننده این ترس است که کووید۱۹ در برخی بیماران مشکلات صحی درازمدت ایجاد می‌کند. بسیاری بیماران مدت‌ها بعد از بهبود یافتن نیز از نفس‌تنگی و خستگی رنج می‌برند. برخی بیماران بهبود یافته دیگر از کرختی، ضعف و مشکلات حافظه شکایت دارند.

التهاب حاد منتشره مغزی از نظر بیولوژیکی شباهت‌های زیادی با بیماری التهابی «ام اس» (multiple sclerosis) دارد، با این تفاوت که شدیدتر است و انسان‌ها غالباً یک بار به آن دچار می‌شوند. داکتر مایکل زندی توضیح می‌دهد که برخی مبتلایان به این بیماری التهاب مغزی دچار معیوبیت طولانی‌مدت می‌شوند، و برخی دیگر به خوبی بهبود می‌یابند.

داکتر زندی می‌گوید که گستره کامل بیماری‌های مغزی و عوارض جانبی ویروس جدید کرونا ممکن است تاهنوز شناخته نشده باشد، به خاطر این که بسیاری بیماران در شفاخانه‌ها به حدی مریض اند که فعلاً معاینه شان از طریق اسکن مغز و دیگر روش‌ها ممکن نیست.

این داکتر می‌گوید: «ما می‌خواهیم که توجه داکتران را در سراسر جهان به این عوارض ویروس کرونا جلب کنیم.» به گفته او، داکتران و کارمندان صحی در مورد آن بیماران کووید۱۹ که علایم مشکلات حافظه، خستگی، کرختی و ضعف دارند، حتماً با یک داکتر عصبی مشورت کنند.

 • Kiwis ind Süditalien (picture-alliance/Zoonar/S. Schnepf)
  اهمیت ویتامین سی برای سیستم ایمنی و مبارزه در برابر عفونت ها مرا بخور!

  اکثر پستانداران می توانند ویتامین سی را سنتز کنند، یعنی آن را خود تولید می کنند. انسان ها این کار را نمی توانند. ما باید ویتامین های مورد نیاز بدن را با خوردن مواد غذایی تامین کنیم. ویتامین سی در کیوی، نارنج، مالته و سبزیجاتی مانند کلم غنچه یی، بروکلی و مرچ دلمه نیز یافت می شود. متاسفانه این سبزیجات تا حدی در برابر حرارت حساس اند، بنا براین باید در هنگام پختن آنها کمی احتیاط شود.

 • Wilder Brokkoli (picture-alliance/dpa/F. Gabbert)
  اهمیت ویتامین سی برای سیستم ایمنی و مبارزه در برابر عفونت ها اهمیت ویتامین سی برای بدن

  ویتامین سی چیزی نیست که بگوییم «خوب است داشته باشیم»،‌ بلکه برای بدن ما خصوصاً برای افراد مسن، بیمار و گیاه خوار بسیار مهم است. کارکرد بیوشیمی آن نیز در بدن تمامی انسان ها یکسان است و از اهمیت یکسانی نیز برخوردار است. ویتامین سی شامل آن دسته از ویتامین هایی است که انرژی مورد نیاز را به بدن نمی دهد اما برای عملکردهای اساسی بدن اهمیت حیاتی دارد، به شمول سوخت و ساز سلولی و سیتم دفاعی بدن ما.

 • Frisch gepresster Orangensaft im Glas (picture-alliance/dpa/W. Rothermel)
  اهمیت ویتامین سی برای سیستم ایمنی و مبارزه در برابر عفونت ها انتی اکسیدان ها و خنثی کردن رادیکال های آزاد

  انتی اکسیدان ها مواد مغذی در غذاها هستند. ویتامین سی به عنوان یک آنتی اکسیدان، آسیب های ناشی از رادیکال های آزاد اکسیجن را به مولکول هایی اساسی بدن کاهش می دهد. این رادیکال ها در فرایند طبیعی سوخت و ساز ایجاد می شوند. با این حال آلاینده هایی مانند تنباکو به سرعت باعث استرس اکسیداتیو و افزایش شکل گیری رادیکال های آزاد می شوند. این مسئله نیاز بدن به ویتامین سی را افزایش می دهد.

 • Erdbeeren (picture-alliance/dpa/F. Rumpenhorst)
  اهمیت ویتامین سی برای سیستم ایمنی و مبارزه در برابر عفونت ها توت زمینی برای فعالیت انزایم ها

  از ویتامین سی موجود در توت زمینی نه تنها بدن انسان برای محافظت در برابر رادیکال های آزاد اکسیجن استفاده می کند، بلکه ویتامین سی موجود در آن به اصطلاح یک کوفاکتور مهم برای فعالیت های متعدد آنزایمی مانند ترکیب پروتئین هاست. این ویتامین بخشی از تاندون، استخوان، غضروف و پوست است. بنا بر این وقتی زخم به زودی و خوبی بهبود نمی یابد، می تواند بیانگر کمبود ویتامین سی در بدن باشد.

 • Grapefruit Scheiben (picture-alliance/Panther Media/R. Tsubin)
  اهمیت ویتامین سی برای سیستم ایمنی و مبارزه در برابر عفونت ها مقابله با بیماری ها به کمک گریپ فروت

  بدن انسان برای اینکه بتواند از خود در برابر عفونت ها محافظت کند نیاز به ویتامین سی دارد. ویتامین سی نه تنها به مثابه انتی اکسیدان محافظت از سلول ها را به عهده دارد بلکه در صورت بروز عفونت ها نیز از بدن محافظت می کند. این امر مهاجرت سلول های ایمنی و به اصطلاح نوتروفیل ها را در محل عفونت تحریک می کند و همچنان فاگوسیتوز یا تجزیه مواد بلعیده شده و از بین بردن عوامل بیماری زا را تقویت می کند.

 • Rote Paprika (picture-alliance/dpa/B. Pedersen)
  اهمیت ویتامین سی برای سیستم ایمنی و مبارزه در برابر عفونت ها وقایه خوب، مراقبت خوب است

  کمبود شدید ویتامین سی در بدن می تواند باعث بیماری السکوربوت شود. عدم بهبودی زخم ها، ظاهر شدن کبودی در بدن، آسیب به موها و دندان ها وهمچنان درد در ناحیه مفاصل از علائم این بیماری بالقوه کشنده می باشد. مصروف روزانه ده میلی گرام ویتامین سی برای محافظت بدن در برابر این بیماری کافی است. علاوه بر این ویتامین سی خطر ابتلا به فشار خون بالا، بیماری قلب و سکته مغزی را کاهش می دهد.

 • Rosenkohl (picture-alliance/dpa/R. Guenther)
  اهمیت ویتامین سی برای سیستم ایمنی و مبارزه در برابر عفونت ها چه اندازه ویتامین سی برای بدن کافی است؟

  بنا بر معلومات مرکز محافظت از مصرف کنندگان، برای مردان مصرف روزانه ۱۱۰ میلی گرام ویتامین سی و برای زنان ۹۵ میلی گرام توصیه شده است. برعکس محققان دانشگاه ایالتی اورگن برای تمامی بزرگسالان مصرف روزانه ۴۰۰ میلی گرام ویتامین سی را توصیه کرده اند. مصرف این مقدار بی ضرر است و اگر بیشتر از حد تجویز شود، از طریق ادرار دفع می گردد.


الکساندر فرویند/ ع. ف.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/کووید۱۹-حتی-با-علایم-خفیف-میتواند-آسیب-جدی-به-مغز-وارد-کند/a-54194841?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading