بازتاب نیوز

وزیر خارجه آمریکا: روس‌ها در افغانستان از نیروهای نیابتی خود استفاده می‌کردند

٢٦ سرطان ١٣٩٩ پایگاه خبری پیام آفتاب

وزیر خارجه آمریکا: روس‌ها در افغانستان از نیروهای نیابتی خود استفاده می‌کردند
«مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا، شب گذشته (چهارشنبه) در نشست باشگاه اقتصادی نیویورک گفت که ما برای آغاز گفت‌وگوهای بین الافغانی تلاش می‌کنیم و از این طریق می‌توانیم خطرات متوجه آمریکایی‌هایی را که در افغانستان مستقر هستند، کاهش دهیم.

مایک پمپئو در پاسخ به این سؤال مجری برنامه که «روز دوشنبه با لاوروف دربارهٔ پرداخت پول توسط آنها به طالبان برای حمله به سربازان آمریکایی صحبت کردید، آیا می‌توانید اطلاعات بیشتری بدهید؟» افزود: «من در سه سال و نیم گذشته با روسیه و افغانستان، از زمانی که در سیا بودم تا الان به عنوان وزیر خارجه، گفت‌وگو کرده‌ام. تاریخ طولانی [روابط] بین افغانستان و روسیه، برای روسیه خیلی خوب نبوده‌است. آنها یک نتیجه [و تجربه] بد [در افغانستان] داشتند، [آن هم] زمانی که مجاهدین با موفقیت آنها را [از افغانستان] اخراج کردند؛ و اکنون ما با آنها برای صلح و فرایند آشتی [در افغانستان] به خوبی همکاری داریم.»

وزیر خارجه آمریکا مدعی شد «این را فهمیده‌ایم که روسیه از نیروهای نیابتی خود در گرداگرد جهان استفاده کرده‌است و [آن‌ها] در افغانستان هم برای اهداف نابکارانه [از نیروهای نیابتی] استفاده می‌کردند. ما هم همه تلاش خود را به کار گرفتیم تا مطمئن شویم، اطلاعات مناسبی جمع‌آوری کرده باشیم.»

پمپئو با این ادعا که آن‌ها به تهدیدهای بازیگران خارجی در افغانستان پاسخ داده‌اند، ادامه داد: «چه ایران و روسیه باشند و چه پاکستان و دیگر بازیگران غیردولتی خارجی، که بودجه طالبان را تأمین می‌کنند و آمریکایی‌ها را به خطر می‌اندازند.»

وی اضافه کرد: «از این رو، بله وقتی با وزیر خارجه لاوروف در دوشنبه صحبت کردم، من تعهداتش را به وی یادآوری کردم. او در [این نشست] خصوصی همانگونه که علنی هم گفت، دخالت در این مسئله را انکار کرد.»

وزیر خارجه آمریکا با بیان این که دولت کشورش به خوبی این مسئله را مدیریت کرده‌است، گفت: «اطلاعاتی که داریم این است که همه سربازان، ملوانان و خلبانانمان [در افغانستان] ایمن هستند. ما هر خطری که بخواهد از سوی هر کسی در افغانستان متوجه ما شود را رصد می‌کنیم.»

پمپئو افزود: «ما برای آغاز گفت‌وگوهای بین الافغانی تلاش می‌کنیم و از این طریق می‌توانیم خطر متوجه آمریکایی‌هایی را که در افغانستان مستقر هستند، کاهش دهیم.»

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/93436/وزیر-خارجه-آمریکا-روس-ها-افغانستان-نیروهای-نیابتی-خود-استفاده-می-کردند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading