بازتاب نیوز

اتمر: بهانه‌ای برای تأخیر گفتگوهای بین الافغانی وجود ندارد

٢٦ سرطان ١٣٩٩ دويچه وله

 قرار بود در ماه روان میلادی گفتگو های بین الافغانی میان نمایندگان حکومت افغانستان و طالبان آغاز شود، اما هنوز هم رهایی نزدیک به شش صد زندانی طالبان که ( جرایم جدی) دارند، باعث تأخیر آغاز مذاکرات شده است.

محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان امروز پنجشنبه در یک نشست خبری در کابل گفت افغانستان و جامعه جهانی خواستار آغاز بی درنگ گفتگو های بین الافغانی اند و برای تاخیر در آغاز این گفتگو ها هیچ بهانه ای باقی نمانده است:«حالا که در رهایی زندانیان پیشرفت قابل ملاحظه ای صورت گرفته است، هیچ بهانه ای برای تاخیر در آغاز مذاکرات بین الافغانی وجود ندارد.»

سرپرست وزارت امور خارجه می افزاید که حکومت افغانستان تاکنون چندین تاریخ را برای آغاز مذاکرات بین الافغانی با طالبان شریک ساخته است، اما طالبان پاسخ مثبتی نداده اند و به تکمیل شدن رهایی پنج هزار زندانی شان پافشاری دارند. اتمر هشدار داد:«کسانی که تاریخ  گفتگو های صلح را تعیین نمی کنند، باید به خوبی بدانند که با خشم مردم افغانستان و جهان رو به رو خواهند شد.»

 اختلاف برسر زندانی های طالبان

از میان پنج هزار طالب زندانی،  بربنیاد توافقنامه صلح میان ایالات متحده امریکا و طالبان تاکنون ۴۴۰۰ زندانی طالبان از زندان های افغانستان رها شده اند، اما اختلاف ها بر سر رهایی شش صد زندانی طالب دیگر هنوز هم پا برجاست. اتمر در این باره گفت:« شش صد نفری که تاکنون رها نشده اند مشکلات جدی دارند...مشکلاتی که نه قوانین افغانستان و نه هم قوانین و موقف سیاسی جامعه بین المللی اجازه می دهد که آنها رها شوند.»

Doha Intra Afghan Dialogue Afghanistan Konferenz (AFP/K. Jaafar)

سرپرست وزارت امور خارجه  تاکید می ورزد که حکومت افغانستان به طالبان پیشنهاد کرده است که به جای این شش ۶۰۰ تن، حاضر است زندانی های دیگر این گروه را رها کند،  تا با رهایی آنان تاریخ مذاکرات بین الافغانی تعیین شود؛ اما طالبان نپذیرفته اند. اتمر افزود:« آنها در این زمینه هم بهانه های مختلفی را مطرح کردند که نه به نفع آنها است و نه هم به نفع کسی دیگری»

بربنیاد گزارش ها، طالبان نیز بربنیاد توافقنامه صلح با امریکا از یک هزار اسیر منسوب به حکومت افغانستان، تاکنون ۸۰۰ تن را رها کرده اند.

سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان خاطر نشان ساخت که دست آورد های ۱۹ سال اخیر هیچگاهی قابل معامله نیست و جامعه جهانی نیز از حفظ این دست آورد ها حمایت جدی می کنند.

دوازه کشور جهان آماده میزبانی مذاکرات صلح

 به نقل از وزارت امور خارجه افغانستان دوازده کشور جهان از جمله قطر،ازبکستان، ترکمنستان،قزاقستانِ، اندونیزیا، روسیه، چین، ترکیه ، ایران، جاپان ، آلمان و ناروی آماده میزبانی گفتگو های بین الافغانی اند، اما دور نخست این گفتگو ها در قطر برگزار خواهد شد.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/اتمر-بهانهای-برای-تأخیر-گفتگوهای-بین-الافغانی-وجود-ندارد/a-54196875?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading