بازتاب نیوز

اتمر: رهایی ۶۰۰ زندانی طالبان در تضاد با قوانین ملی و بین المللی است

٢٦ سرطان ١٣٩٩ خبرگزاری خامه پرس

حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجۀ کشور می‌گوید که رهایی۶۰۰ زندانی طالبان که دارای جرایم سنگین بوده و رهایی آنها در تضاد با قوانین ملی و بین‌المللی است.

به گزارش صدای امریکا آقای اتمر، امروز (پنجشنبه،۲۶ سرطان) در یک نشست خبری گفت که جامعۀ جهانی نیز با رهایی این زندانیان مخالفت دارند.

او افزود: “در میان ۶۰۰ زندانی شمار کسانی هستند که جهان به ما می‌گویند رها نکنید، بر آن اعتراض می‌کنند. آنها تاکید دارند که رها نکنید. چرا رها نکنیم؟ می‌گویند که مردم ما را کشته اند”.

سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان، رهایی این شمار زندانیان را یک مسالۀ پیچیده یاد کرد و گفت که در رهایی آنها “اعتراض شدید” وجود دارد و در رابطه به آزادی آنها در مرحلۀ بعدی صلح تصمیم گرفته خواهد شد.

آقای اتمر گفت: “کوشش دولت افغانستان این بود که برای رهایی زندانیان در داخل افغانستان اجماع ایجاد کند، هم در منطقه و جهان. از جمله پنج هزار زندانی ما در مورد رهایی ۴۴۰۰ تن اجماع ایجاد کرد و در مورد حدود ۶۰۰ تن دیگر هنوز اجماع به وجود نیامده است”.

آقای اتمر همچنان گفت که کشورهای منطقه و جهان خواستار کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس بشری برای مبارزه با ویروس کرونا شده و بر حمایت طرف‌های جنگ برای تامین آتش‌بس تاکید کرده‌اند.

آقای اتمر افزود که حکومت افغانستان از طالبان خواسته است که به جای ۶۰۰ تن فهرست زندانیان دیگر را تحویل دهند؛ اما آن گروه این خواست را رد کرده است.

همچنان به گفتۀ وی، حکومت افغانستان برای آغاز مذاکرات مستقیم چندبار تاریخ را مشخص کرده؛ اما با رد آن تاکید کرده اند که نخست باید ۶۰۰ زندانی شامل فهرست آزاد شوند.

آقای اتمر گفت که ۱۲ کشور برای میزبانی از مذاکرات بین‌الافغانی آمادگی نشان داده اند و هفتۀ گذشته در نشست منطقوی و جهانی صلح، از طالبان خواسته اند که با حکومت افغانستان وارد مذاکره شوند.

سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان تایید کرد که نخستین نشست مستقیم صلح میان حکومت این کشور و طالبان در قطر برگزار خواهد شد.

بر اساس توافقنامۀ صلح امریکا و طالبان، پس از رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالب از محابس حکومت افغانستان و آزادی ۱۰۰۰ اسیران حکومتی از قید آن گروه، مذاکرات بین‌الافغانی آغاز می‌شود.

لینک اصلی: https://www.khaama.com/persian/archives/74458

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری خامه پرس

آخرین خبر ها:

Loading