بازتاب نیوز

سفیر ملکی ناتو: بزرگ‌ترین مانع بر سر راه صلح، سطح بالای خشونت است

٢٦ سرطان ١٣٩٩ سلام وطندار

استیفانو پونتیکورو، سفیر ملکی ناتو برای افغانستان در یک گفت‌وگوی اختصاصی به سلام‌وطندار گفته که در حال حاضر، بزرگ‌ترین مانع بر سر راه صلح، سطح بالای خشونت است که توسط طالبان انجام می‌شود.

او در این گفت‌وگو افزوده که طالبان به آوردن صلح متعهد شده‌اند، اما پافشاری آنان بر خشونت و ادامۀ کشتار نظامیان و غیرنظامیان افغان، فرصت به وجود آمده برای صلح را با خطر مواجه می‌سازد.

سفیر ملکی ناتو در افغانستان از طالبان خواستار قطع ارتباط و همکاری با گروه القاعده و دیگر گروه‌های تروریستی شده است.

او در این گفت‌وگو تصریح کرده که ناتو نمی‌خواهد برای همیشه در افغانستان بماند، اما پیش از تکمیل‌شدن ماموریتش - جلوگیری از تبدیل‌شدن افغانستان به پناهگاه امن تروریستان - این کشور را ترک نخواهد کرد.

آقای پونتیکورو گفته که این سازمان از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند و حضورمان در این کشور مبتنی بر شرایط خواهد بود.

سفیر ملکی ناتو افزوده است: من از هر دو طرف مصرانه می‌خواهم که مشکلات در مورد آزادی زندانیان را به‌گونۀ فوری حل کرده و در این راستا از خود انعطاف‌پذیری نشان دهند، زیرا حل این مشکل ما را به گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نزدیک‌تر می‌سازد.

آقای پونتیکورو، گروه‌های تروریستی نظیر القاعده و داعش و همین‌طور رابطۀ استخباراتی آنان با طالبان را مایۀ نگرانی این سازمان می‌داند و می‌گوید که دلیل حضور ما (ناتو) در افغانستان این است که این کشور دوباره پناه‌گاه امن تروریستان نشود.

به گفتۀ او، قطع رابطه با تروریستان یکی از مفادهای اصلی توافق‌نامۀ دوحه است که طالبان آن را قبول کرده و باید به آن وفادار بمانند.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=56073

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading