بازتاب نیوز

فرمانده سنتکام: طالبان روابط شان را با القاعده قطع نکرده‌اند

٢٦ سرطان ١٣٩٩ خبرگزاری افق

جنرال کینت مکنزی؛ رییس ستاد فرماندهی مرکزی ارتش امریکا موسوم به سنتکام می‌گوید که گروه طالبان با سرپیچی از توافق صلح با این کشور، هنوز هم با گروه القاعده روابط دارد.

آقای مکنزی روز چهارشنبه، ۲۵ سرطان در مصاحبه‌ای گفته‌است که طالبان پس از امضای توافق‌نامه صلح با امریکا، حمله‌های شان را در برابر نیروهای امنیتی افغانستان به‌طور بی‌سابقه‌ای افزایش داده‌اند.

او همچنین افزوده که این گروه یکی از شرایط توافق‌نامه‌ صلح را که قطع روابط طالبان با شبکه القاعده و سایر گروه‌های تروریستی است، نیز عملی نکرده‌اند. به گفته او، طالبان هنوز روابط نزدیکی با القاعده دارند.

پنتاگون روز چهارشنبه تایید کرد که بر بنیاد توافق صلح با طالبان، شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به ۸۶۰۰ تن کاهش یافته و پنج پایگاه این نیروها به نظامیان افغان تحویل داده شده‌است.

مکنزی در اظهارات تازه خود گفته‌است که نیاز است تا پیش از آن که نیروهای امریکایی در افغانستان به طور چشمگیری کاهش یابند، مذاکرات بین‌الافغانی میان دولت و طالبان آغاز شود.

طالبان شرط آغاز مذاکرات بین‌الافغانی را آزادی ۵۰۰۰ زندانی خود عنوان کرده‌اند که تا کنون ۴۲۰۰ تن شان آزاد شده‌اند. دولت افغانستان ۶۰۰ تن این زندانیان را جنایت‌کاران خطرناک خوانده و گفته‌است که آنان به هیچ صورت آزاد نمی‌شوند.

لینک اصلی: https://ufuqnews.com/archives/154694

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading