بازتاب نیوز

تظاهرات علیه ریاست مادام العمر پوتین

٢٦ سرطان ١٣٩٩ جمهور نیوز

رویترز
رویترز صدها نفر از مردم روسیه به تغییرات جدید قانون اساسی این کشور که موجب باقی ماندن "ولادیمیر پوتین" رئیس اتحادیه فدراسیون روسیه به مدت 16 سال دیگر در قدرت می‌شود، اعتراض کردند. به گفته شاهدان و گروه‌های ناظر، ده‌ها نفر در تظاهرات روز چهارشنبه مسکو بازداشت شدند.
به نقل از رویترز، حدود 500 معترض ماسک‌پوش در مسکو تجمع کردند و شعار "استعفای پوتین" را سر دادند. آنها که روی ماسک‌های خود کلمه "نه" را نوشته بودند با دست‌نوشته‌هایی به تغییرات جدید قانون اساسی روسیه اعتراض کردند.
پولیس در ابتدا معترضان را محاصره کرد و حوالی غروب آفتاب، دستگیری برخی معترضان آغاز شد. دستگیری‌ها درست پس از شروع راهپیمایی در یکی از بلوارهای اصلی شهر رقم خورد و نیروهای ضد شورش با زور معترضان را بازداشت و آنها را سوار موترها کردند.
براساس گزارش گروه ناظر حقوق بشر "اووید- اینفو" (OVD-info) در این تظاهرات بیش از صد نفر بازداشت شدند. پولیس و مقامات دولتی تا کنون اظهار نظری در مورد تعداد بازداشت‌ها نکرده‌اند.
براساس رای‌گیری جدیدی که در اوایل ماه روان میلادی در روسیه صورت گرفت، بخشی از قانون اساسی روسیه تغییر کرد. این رای‌گیری که به دلیل اوج‌گیری دوباره کرونا به مدت یک هفته انجام شد به پوتین اجازه می‌دهد تا سال 2036 به عنوان رئیس در دفتر کاخ کرملین باقی بماند. کرملین نتیجه این رای‌گیری را یک پیروزی توصیف کرده است.
گروه‌های مخالف، این رای‌گیری را محکوم کردند و گفته‌اند که پوتین قصد دارد "رئیس جمهور مادام‌العمر" باشد، ادعایی که پوتین انکار می‌کند.
 

لینک اصلی: http://www.jomhornews.com/fa/news/129611/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از جمهور نیوز

آخرین خبر ها:

Loading