بازتاب نیوز

خارجی‌ها صداقت ندارند، ابتکار صلح باید به‌دست افغان‌ها باشد

١٠ اسد ١٣٩٩ آژانس افغان خبر

کمیسیون عالی مردمی زون جنوب شرق از رهبران حکومت و سیاسیون کشور می‌خواهد که مشکلات کنونی را با گفتگوهای بین الافغانی حل بسازند؛ زیرا کشور‌های بیرونی برای آوردن صلح و ثبات در افغانستان صداقت ندارند.

به گزارش افغان نیوز: ضیاءالحق وزیرزی، رئیس کمیسیون عالی مردمی زون جنوب شرق در یک گفتگوی اختصاصی به افغان نیوز گفت که صلح یک آرمان دیرینۀ مردم این سرزمین می‌باشد، زیرا چهل سال است که در آتش جنگ می‌سوزند، از این‌رو حکومت باید براساس متن توافقنامه عمل کند تا یک صلح سراسری بوجود بیاید.

آقای وزیرزی بیان کرد، « حکومت بجای بهانه‌گیری باید روی یک آتش‌بس دایمی تمرکز کند، تا روند مذاکرات بین الافغانی آغاز گردد.»

رئیس کمیسیون عالی مردمی زون جنوب شرق از رهبران حکومت و سیاسیون خواست تا از فرصت پیش آمده درست استفاده کنند و بحرانی کنونی را با گفتگو های میان افغانان حل بسازند؛ زیرا کشور های بیرونی در آوردن صلح صادق عمل نمی‌کنند.

 از سوی هم، موسی خان اکبرزاده، والی پیشین ولایت غزنی می‌گوید، مداخلات کشور های بیرونی باعث شده تا روند مذاکرات به کندی پیش برود. بنابراین، روند کنونی را باید خود افغان ها حل کند نه کشور های همسایه.

او تاکید کرد، در صورتی‌که افغان ها باهم متحد و هم صدا شوند، هیچ ابر قدرت جهان نمی‌تواند در پروسه صلح افغانستان مداخله نماید؛ اما متاسفانه تاهنوز "سلامت و ملامت"  شناخته نشده و پس از رهایی کامل زندانیان طالبان از قید حکومت، ثابت خواهد شد که کدام طرف دنبال بهانه جویی بوده است.

با این حال، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در صفحۀ تویتری خود نوشته است که مرحلۀ رهایی یک هزار زندانی حکومت از زندان های این گروه تکمیل شده است. این گروه همچنان از حکومت خواسته‌است تا روند رهایی پنج‌هزار زندانی طالب را تکمیل کند تا زمنیه برای آغاز گفتگوهای بین الافغانی فراهم گردد.

در همین حال، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور گفته است که روند رهایی پنج هزار زندانی طالبان را به زودی به پایان خواهد رساند. درحالی که پیش از این گفته بود که نزدیک به 600 زندانی طالبان هرگز رها نخواهند شد.

لینک اصلی: http://afghannews.af/خارجی‌ها-صداقت-ندارند،-ابتکار-صلح-باید-به‌دست-افغان‌ها-باشد

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آژانس افغان خبر

آخرین خبر ها:

Loading