بازتاب نیوز

بیکاری ۲۰ هزار کارمند تالاهاری عروسی در جریان قرنطین

١٠ اسد ١٣٩٩ آژانس افغان خبر

رییس اتحادیه‌ تالارهای عروسی کابل می‌گوید که با مسدود شدن تالارهای عروسی در جریان انتشار ویروس کرونا و قرنطین، نزدیک به ۲۰ هزار کارمند این تالارها بیکار شدند.

به گزارش افغان نیوز: محمد نادر قرغه‌ای، رییس اتحادیه تالارهای عروسی شهر کابل در مصاحبه‌ای با آژانس افغان نیوز، گفت که تالارهای عروسی به دلیل مسدود شدن طولانی در جریان چهار ماه قرنطین‌، زیان‌های‌ مالی بیشتری نسبت به سایر اصناف دیده اند.

آقای قرغه‌ای افزود: «مسدود شدن تالارها باعث زیان مالی هنگفتی شده و کرایه تالارها در جریان قرنطین بدون عاید پرداخت می‌شد و تا کنون گزارش دقیق از میزان زیان‌ مالی تالارهای عروسی مشخص نشده و اتحادیه روی سنجش حسارات مالی آنها کار می‌کند تا آمار دقیق آن مشخص شود».

او گفت که تالارهای عروسی از بیست و هفتم ماه حوت سال گذشته تا 28 سرطان امسال مسدود بود و اتحادیه تالارهای عروسی با ایجاد طرح که در آن فاصله گذاری اجتماعی و نکات بهداشتی رعایت شده، از کمیته اضطرار مبارزه با کرونا اجازه فعالیت دوباره گرفت؛ اما تاکنون دولت به گونه‌ای رسمی امر بازگشای و فعالیت تالارهای عروسی را صادر نکرده است.

آقای قرغه‌ای بیان کرد که دولت مکلف است که در شرایط دشوار و بحرانی از سرمایه گذران و بازرگان داخلی حمایت نماید و اکنون «متاسفانه» به دلیل بحران مالی، دو تالار عروسی از مجموع 124 تالار عروسی که در شهر کابل فعالیت رسمی دارند، مسدود شده و از فعالیت باز مانده اند.

به باور او؛ سکتور خصوصی در چند سال گذشته نسبت به دولت در ایجاد شغل و کار نقش موثر داشته است؛ اما به دلیل ناامنی و سایر مشکلات که در افغانستان وجود دارد، این سکتور نمی‌تواند سرمایه گذاری نماید تا برای افراد بیکار جامعه شغل ایجاد شود.

او گفت: « زمینه سرمایه گذاری فراهم نیست، نبود امنیت باعث فرار سرمایه‌ها از افغانستان شده است. بر اساس آمار اتاق تجارت 800 تاجر و سرمایه گذار به دلیل نا امنی سرمایه‌های‌شان را به خارج از کشور انتقال داده اند و تنها بیش از 150 سرمایه گذار سرمایه‌های شان را به ترکیه انتقال داده اند.

آقای قرغه‌ای افزود که انتقال سرمایه‌های بازرگانان به خارج از کشور به شدت زمینه شغل و کسب و کار را آسیب رسانده و بیکاری را افزایش داده است وحکومت باید از سرمایه داران حمایت و در تامین امنیت جان و سرمایه‌های آنان اقدام عملی نماید.

به گفته رییس اتحاده تالارهای عروسی؛ اگر حکومت با بازرگانان که در شرایط دشوار کشور سرمایه‌های شان را حفظ کرده همکاری نکند، آنان نیز سرمایه‌های‌شان را به خارج از کشور انتقال خواهند داد و با انتقال سرمایه‌های آنان آمار بیکاری و فقر افزایش می‌یابد. او گفت که در حال حاضر بیشتر تاجران سرمایه‌های شان را به کشورهای چون ایران، امارات و ترکیه انتقال می‌دهند.

این درحالی است که چندی پیش، ریس جمهور غنی با طرح دسترخوان ملی، گفت  که 90 درصد مردم افغانستان زیر خط فقر زندگی می‌کنند که این آمار نشان می‌دهد در چند سال گذشته و به ویژه با روی کار آمدن حکومت وحدت ملی، فقر از 28 درصد به 90 درصد افزایش یافئه است.

لینک اصلی: http://afghannews.af/بیکاری-هزار-کارمند-تالاهاری-عروسی-در-جریان-قرنطین

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آژانس افغان خبر

آخرین خبر ها:

Loading