بازتاب نیوز

انفجار لوگر؛ هدیه عید یا جبران آتش بس؟

١٠ اسد ١٣٩٩ جمهور نیوز

انفجار لوگر؛ هدیه عید یا جبران آتش بس؟
عصر روز پنج‌شنبه انفجاری در شهر پل علم؛ مرکز ولایت لوگر رخ داد.
 
وزارت داخله کشته‌شدن ۱۷ تن و زخمی‌شدن ۳۰ نفر را تایید می‌کند؛ اما برخی رسانه‌ها شمار کشته‌شدگان را ده‌ها کشته و زخمی گزارش داده‌اند.
 
طارق آرین؛ سخنگوی وزارت داخله می‌گوید یک عراده موتر نوع کرولا مملو از مواد انفجاری در ساحه میدان شهرداری شهر پل علم لوگر نزدیک یک ایست امنیتی منفجر شده‌است.
 
شاهپور احمدزی؛ سخنگوی پولیس لوگر نیز گفته که انفجار در نزدیکی ایست نیروهای امنیتی رخ داد که برای برنامه عید قربان آمادگی می‌گرفتند.
 
ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان در توئیتی نوشته‌است که این انفجار به این گروه مربوط نیست.
 
هیچ گروه دیگری نیز مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته‌است.
 
این در حالی است که دو روز پیش، طالبان در بیانیه‌ای «سه روز آتش‌بس» به مناسبت عید قربان اعلام کردند که از امروز جمعه، ۹ اسد آغاز می‌شود.
 
اگرچه طالبان مسئولیت این حمله خونین را نپذیرفته اند؛ اما مردم و دولت، آن گروه را عامل اصلی این رویداد معرفی کرده اند. برای این باور، چند دلیل وجود دارد: نخست اینکه حمله مرگبار لوگر به سبک حمله های گروه طالبان صورت گرفته است. دوم اینکه در این حمله، هدف اصلی نیروهای امنیتی بوده که برای تأمین امنیت عید قربان آماده می شدند؛ اما به سبب آنکه در یک منطقه شهری و نسبتا مزدحم رخ داده غیر نظامیان زیادی را نیز قربانی کرده است. نکته دلیل سوم هم اینکه انگیزه طالبان از رد دخالت در این حمله احتمالا سیاسی و مصلحتی است تا واقعی؛ زیرا آن گروه در آستانه آتش بس عید قربان و شرایط پیش از شروع مذاکرات صلح نمی خواهد بهانه لازم برای ناکامی صلح و به تأخیر افتادن فرایند شروع مذاکرات داخلی را فراهم سازد و موضع جانب مقابل برای خریدن زمان را تقویت کند؛ ضمن آنکه کشتار غیر نظامیان شدیدا به وجهه طالبان، آسیب زده و اتهامات حقوق بشری آن را سنگین و ننگین کرده است؛ این در حالی است که در شرایط کنونی که طالبان به تعبیر ملا هبت الله «در آستانه حاکمیت نظام اسلامی» هستند، نیاز شدیدی به ترمیم و تغییر تصویر زشت و خشن و عبوس و آشتی ناپذیر خود دارند.
 
افزون بر اینها ارتکاب اعمال خشونت بار و کشتارهای تکان دهنده و بی رحمانه در ایام عید پیش از این نیز از سوی طالبان، صورت گرفته است و در آن زمان، به دلیل آنکه رویکرد رهبران طالبان، نشان دادن حد اکثر خشونت و وحشت و سبعیت بود، آن گروه به سادگی مسئولیت انفجار در میان نمازگزاران عید و یا میله ها و گردهمایی مردمی در این ایام را بر عهده می گرفت.
 
بنابراین، شاید حمله لوگر نیز پیرو رفتارهای سالیان گذشته طالبان، هدیه خون آلود آن گروه به مناسبت عید برای مردم بی دفاع افغانستان بوده باشد.
 
از جانب دیگر، این حمله در آستانه آغاز آتش بس سه روزه طالبان در ایام عید صورت می گیرد؛ آتش بسی که به دستور رهبری طالبان، ملیشه های آن گروه باید شاژور تفنگ های شان را بیرون بیاورند و از حمله های خونبار، خودداری کنند. با این حساب، آیا حمله لوگر تلاشی بی رحمانه برای جبران کشتارهایی بود که طالبان نمی توانستند در ایام عید مرتکب شوند؟
 
حتی اگر همه این احتمالات را نیز نادیده بگیریم و مسئولیت مستقیم طالبان در کشتار تکان دهنده لوگر را رد کنیم، انفجار فاجعه بار لوگر یک عمل تروریستی بسیار وقیح بود که رد پای تروریست های خون آشام در آن کاملا مشهود است. پرسش این است که گروه های تروریستی در افغانستان، زیر چتر کدام گروه فعالیت می کنند؟ از حمایت چه جریانی برخوردار اند؟ در ولایتی مانند لوگر، قدرت اصلی در اختیار کدام گروه تروریستی است؟ حتی اگر این حمله را داعش انجام داده باشد، داعش بر بنیاد گزارش های مکرر منابع امنیتی داخلی و خارجی، مولود هسته سخت طالبان است و از دل آن گروه متولد شده است. اصل و نسب داعش در افغانستان، پیش از آنکه به مراکز اصلی آن گروه در سوریه و عراق برسد، به طالبان و پاکستان می رسد و یک محصول بومی و محلی است که زیر نام و عنوان دیگر برای اهداف دیگر از جمله بر عهده گرفتن و توجیه جنایت های بی شرمانه طالبان و پاکستان و ادامه حیات تروریزم پس از صلح طالبان ایجاد شده است.
 
در این میان، حمله لوگر، پرسش هایی جدی را متوجه دولت افغانستان می کند؛ دولتی که مدعی است که طالبان عامل اصلی آن هستند باید در عمل نشان دهد که پس از این حمله در معادله صلح، چگونه عمل می کند، خون قربانیان حمله پل علم در فرایند صلح، چند می ارزد و چطور معامله می شود؟ طالبان و همدستان آنها آیا تاوان این خونریزی های جنایتکارانه در فرایند صلحی عادلانه و قانونمند را خواهند پرداخت یا از آن تبرئه می شوند؟
 
عبدالمتین فرهمند - جمهور 

لینک اصلی: http://www.jomhornews.com/fa/note/130069/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از جمهور نیوز

آخرین خبر ها:

Loading