بازتاب نیوز

ناسا در جستجوی نشانه های حیات باستانی، فضاپیمای استقامت را به مریخ می فرستد

١٠ اسد ١٣٩٩ دويچه وله

مریخ نورد ناسا به نام استقامت «Perseverance» پرواز به این سیاره سرخ را  از دماغه یا کیپ کاناورال در فلوریدا آغاز کرد. این فضاپیمای امریکایی در مریخ به دنبال نشانه هایی از آثار باستانی حیات خواهد بود.  این مریخ نورد ۲.۵ میلیارد دالری (۲.۱ میلیارد یورویی) که روز پنجشنبه سفرش را آغاز کرد، قرار است که در ماه فبروری سال آینده به سیاره مریخ برسد. 

این فضاپیمای روباتیک یک ماموریت جاه طلبانه دارد و می خواهد بر روی سیاره مریخ، آثاری از زندگی را جستجو کند.  مریخ نورد استقامت که  به یک هلیکوپتر بدون سرنشین مجهز است، قصد دارد جو و زمین این سیاره را جستجو کرده و از سنگ و خاک آن نیز نمونه برداری کند.  

جیم برایدن ستاین، مدیر ناسا روز چهارشنبه گفت:  «این نخستین بار در تاریخ است که ما با یک ماموریت مشخص به سیاره مریخ می رویم تا در یک دنیای دیگر زندگی پیدا کنیم – زندگی باستانی در سیاره مریخ».

اداره کل ملی هوانوردی و فضای امریکا قبلا هشت ماموریت موفقانه انجام داده و بر روی این سیاره فرود آمده است.

ماموریت استقامت بخشی از برنامه ارتمیس است که هدف آن تثبیت حضور انسان بر روی کره ماه تا سال ۲۰۲۸ است.

ویدیو را ببینید 02:04 به اشتراک گذاری ماه ما چند ساله است؟

فرستادن Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Digg stumble reddit Newsvine

لینک کوتاه https://p.dw.com/p/3MQN7

ماه ما چند ساله است؟

دانشمندان فکر می کنند که در سیاره مریخ، بیش از سه میلیارد سال پیش زندگی وجود داشته است. در آن زمان این سیاره از دریاچه و رودخانه پوشانده شده بود و درجه حرارت در آن جا بیشتر از امروز بود. 

ماموریت استقامت قرار است در حفره ای به نام جزیرو فرود بیاید که ۲۵۰ متر عمق دارد و یک دلتای رودخانه در آن جا قرار دارد. دانشمندان فکر می کنند که احتمال دارد در این جا  مولکول های ارگانیک و شواهدی از زندگی میکروبی پیدا شود.

(Me/pa (Reuters, dpa

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/ناسا-در-جستجوی-نشانه-های-حیات-باستانی-فضاپیما-به-مریخ-می-فرستد/a-54388967?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading