بازتاب نیوز

اعلام آتش بس: در دو انفجار در افغانستان شمار زیادی کشته و زخمی شدند

١٠ اسد ١٣٩٩ دويچه وله

با وجود اعلام آتش بس از سوی طالبان در جریان سه شبانه روز عید قربان خشونت ها در افغانستان هنوز هم پایان نیافته است. از نیمه های شب گذشته «به وقت محلی» میان طالبان و حکومت افغانستان آتش بس عملا آغاز شده است. اما ساعاتی قبل از آن بنا بر معلومات شورای ولایتی لوگر بر اثر انفجار یک موتر بمب در مرکز ولایت لوگر دست کم ۱۸ نفر کشته شدند.

دها تن دیگر در حمله ای در پل علم، مرکز این ولایت زخمی شدند. طالبان که در ولایت لوگر نیز فعالیت دارند، بلافاصله دست داشتن در این حمله را رد کردند. اما وزارت داخله افغانستان طالبان را مسئول این حمله می خواند. 

سخنگوی وزارت داخله افغانستان امروز جمعه با نشر یک پیام صوتی گفته است: «با تاسف طالبان دیروز در شامگاه عید اضحی دست به یک جنایت دیگر زدند» و در شهر پل علم با انفجار یک موتر بمب در میان شهر در حالی که نیروهای امنیتی مصروف تامین امنیت بودند و باشندگان لوگر برای عید آمادگی می گرفتند این موتر بمب را انفجار دادند. به گفته سخنگوی وزارت داخله در نتیجه این انفجار۴۰ تن زخم برداشته اند و ۳ فرد ملکی و ۶ تن از نیروهای مشترک امنیتی کشته شده اند.

بنابر معلومات وزارت داخله در میان کشته شده گان احتمالا زنان و کودکان نیز شامل اند. یک ویدیو که توسط خبرنگاران منتشر شده است صحنه ایی از هرج و مرج در شفاخانه و شماری از زخمی ها و زمین آغشته به خون را نشان می دهد.

صبح جمعه نیز آرام نبود. بنابر معلومات مقامات، در نتیجه انفجار یک ماین در شهر هرات در جنوب غرب افغانستان بیش از ده تن به شمول یک کودک زخمی شده اند. دلیل این انفجار تا کنون مشخص نیست.

بنابر یک گزارش سازمان ملل متحد درگیری های در افغانستان همواره از غیر نظامیان در این کشور قربانی می گیرد.  بیش از ۱۲۰۰ فرد ملکی در نیمه نخست سال روان میلادی در افغانستان کشته شده اند. براساس گزارش آژانس هماهنگی کمکهای بشردوستانه سازمان ملل متحد بیش از  ۱۰۰ هزار نفر در داخل این کشور از روستاها یشان بیجا شده اند.

روز سه شنبه طالبان و حکومت افغانستان آتش بس سه روزه را در جریان روزهای عید قربان اعلام کردند. سازمان ملل متحد از این خبر استقبال کرده و از جوانب درگیر خواسته است که از این فرصت برای آغاز مذاکرات صلح استفاده کنند.

pa/na(dpa)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/اعلام-آتش-بس-در-دو-انفجار-در-افغانستان-شمار-زیادی-کشته-و-زخمی-شدند/a-54388930?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading