بازتاب نیوز

دولت افغانستان 500 زندانی دیگر طالبان را آزاد می‌کند

١٠ اسد ١٣٩٩ خبرگزاری آناتولی

استانبول/ خبرگزاری آناتولی

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان امروز پس از اقامه نماز عید قربان در کاخ ریاست جمهوری در کابل اعلام کرد که تا روز چهارم عید 500 زندانی دیگر گروه طالبان از ولایت‌های مختلف این کشور از زندان آزاد خواهند شد.

وی تاکید کرد: این افراد شامل فهرست 5 هزار نفری که از سوی طالبان به دولت افغانستان ارائه شده است٬ نمی‌شود.

غنی همچنین تصریح کرد: تاکنون 4600 عضو گروه طالبان را براساس توافق‌نامه میان این گروه و آمریکا آزاد کرده‌ایم. برای مشخص کردن سرنوشت 400 زندانی باقی‌مانده به زودی لویه‌جرگه (گردهمایی بزرگ سران قبایل افغانستان) تشکیل می‌شود تا مردم در این مورد تصمیم بگیرند.

از سوی دیگر٬ سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر روز گذشته اعلام کرد که براساس توافق‌نامه صلح دوحه، یک هزار زندانی دولت افغانستان از زندان‌های این گروه رها شده‌اند.

گفتنی است٬‌ زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان 29 فوریه امسال طی مراسمی در دوحه، پایتخت قطر «توافق‌نامه صلح در افغانستان» میان آمریکا و طالبان را امضا کردند که بر اساس این توافق‌نامه 5 هزار زندانی طالبان از زندان‌های دولت افغانستان و یک هزار گروگان و اسیر در دست طالبان آزاد شده و باید گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نیز آغاز شود.

لینک اصلی: https://www.aa.com.tr/fa/افغانستان/دولت-افغانستان-500-زندانی-دیگر-طالبان-را-آزاد-می-کند/1928162

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آناتولی

آخرین خبر ها:

Loading