بازتاب نیوز

غنی: در مورد 400 زندانی باقیمانده طالبان لویه جرگه تصمیم خواهد گرفت

١٠ اسد ١٣٩٩ صدای افغان - آوا

غنی: در مورد 400 زندانی باقیمانده طالبان لویه جرگه تصمیم خواهد گرفت
محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور بعد از ادای نماز عید گفت که در مورد 400 زندانی باقیمانده گروه طالبان، لویه جرگه مشورتی صلح تصمیم خواهد گرفت.
 
خبرگزاری آوا - کابل: آقای غنی، صبح امروز (جمعه 10 اسد) گفت که رهایی 4600 زندانی قبل از رسیدن به مذاکرات در جهان بی‌مانند است و حکومت با وجود انتقادهای شدید این کار را انجام داده است.
 
او خاطرنشان کرد که در لیست ارائه شده از سوی طالبان 400 زندانی وجود دارند که متهم به جرایم سنگین هستند.
 
رئیس جمهوری گفت که مطابق قانون اساسی و قانون جزای کشور او صلاحیت رها سازی این افراد را ندارد و به زودی لویه جرگه مشورتی صلح با اشتراک وسیع و همه جانبه مردم در مورد سرنوشت این زندانیان تصمیم خواهد گرفت.
 
او تصریح کرد که عدم رهایی 400 زندانی گروه طالبان به این معنا نیست که حکومت به طالبان جواب منفی می‌دهد، بل بر اساس مشوره مردم عمل خواهد کرد.
 
این سخنان در حالی مطرح می‌شود که گروه طالبان بارها تاکید بر آزادی 5 هزار زندانی فهرست شده کرده و گفته تا زمانی که تمامی این افراد آزاد نشوند، پای میز مذاکره نمی‌روند.
 
رئیس جمهوری اما در قسمتی دیگر از سخنانش گفت که حکومت افغانستان سه روز بعد علاوه بر فهرست ارائه شده از سوی گروه طالبان، 500 زندانی دیگر این گروه را نیز آزاد می‌کند.
 
او اضافه کرد که حکومت افغانستان این کار را به دلیل برداشتن موانع و سدها از راه پروسه صلح انجام می‌دهد و از سویی دیگر از طالبان می‌خواهد تا در بدل این افراد، نیروهای امنیتی و اسیران مُلکی را از بند رها سازند.
 
رئیس جمهوری تصریح کرد که این افراد شامل لیست ارائه شده 5 هزار نفری از سوی طالبان نمی‌شوند و در رهایی آنان ترکیب قومی در نظر گرفته خواهد شد.
 
او با بیان‌اینکه با رهایی این افراد شمار زندانیان رها شده طالبان به 5100 زندانی می‌رسد اضافه کرد که حکومت افغانستان تاکنون 4600 زندانی گروه طالبان را درحالی از زندان‌های کشور رها ساخته است که هیچ تعهدی نسبت به این گروه و ایالات متحده امریکا نداشته است.
 
او بار دیگر از طالبان خواست که با تیم مذاکره کننده افغانی گفت‌وگوها را آغاز کند و در جریان مذاکرات بالای سرنوشت زندانیان باقی مانده نیز تصمیم گرفته خواهد شد.
 
او همچنین از برقراری آتش‌بس سه روزه از جانب گروه طالبان استقبال کرد و خواستار شد که این آتش بس از سوی این گروه تمدید شود.
 
غنی در قسمت دیگر گفته‌های خود با قدردانی از نیروهای امنیتی کشور تصریح کرد که تعهد و ایثار گری این نیروها موجب شده تا ما در کنار جنگ، در صلح نیز در یک موقف قوی قرار داشته باشیم.
 
او در پایان سخنان خود از مردم خواست تا به خاطر جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا توصیه های وزارت صحت عامه را جدی بگیرند و فاصله های اجتماعی را رعایت کنند.
 
 
 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/215882/غنی-مورد-400-زندانی-باقیمانده-طالبان-لویه-جرگه-تصمیم-خواهد-گرفت

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading