بازتاب نیوز

ارتش افغانستان در پی حمله موشکی پاکستان به حالت آماده باش درآمد

١٠ اسد ١٣٩٩ دويچه وله

خبرگزاری آلمان روز جمعه به نقل از وزارت دفاع افغانستان نوشته که ارتش این کشور در وضع آماده باش کامل قرار گرفته است: «رئیس ستاد ارتش کشور به تمام نیروهای مسلح دستور داده، در صورتی که حملات موشکی ارتش پاکستان ادامه یافت، با تمام قوا پاسخ دهند».

مرز مورد مناقشه میان افغانستان و پاکستان همواره شاهد بروز درگیری میان نیروهای دو جانب بوده است. در تازه ترین درگیری که پنجشنبه آغاز شد و برای ساعت ها ادامه داشت، دست کم ۹ غیرنظامی افغان به شمول یک کودک کشته شدند و بیش از ۵۰ تن دیگر زخمی گردیده اند.

وزارت دفاع افغانستان این آمار را تایید کرده و افزوده است: «نیروی هوایی و نیروهای ویژه در وضعیت آماده باش کامل قرار گرفته اند. اگر ارتش پاکستان به خاک افغانستان بازهم راکت بزند، با انتقامی سخت توسط ارتش افغانستان مواجه می شود».

راکت های توپخانه ارتش پاکستان به منطقه اسپین بولک در ولایت قندهار برخورد کرده اند. این رویداد خونین در آستانه عید قربان و آغاز آتش بس سه روزه میان شورشیان طالبان و حکومت افغانستان رخ داد.

مقام های امنیتی پاکستان گفته اند که تظاهرات علیه مسدود شدن مرز در سوی دیگر اسپین بولدک در ایالت بلوچستان این کشور به خشونت کشیده شد، اما از مهمات گرم برای کنترولش استفاده نگردیده است.

اما فعالان جامعه مدنی در دو سوی این مرز جنجالی، نیروهای امنیتی پاکستان را متهم می کنند که به روی مظاهره کنندگان در پاکستان شلیک کرده و بر مظاهره کنندگان در جانب افغانستان با توپخانه آتش گشودند.

خط مرزی دیورند میان پاکستان و افغانستان با ۲۴۳۰ کیلومتر طول، در سال ۱۸۹۳ توسط بریتانیا، میان هند بریتانوی آن زمان و افغانستان کشیده شد و پاکستان را به رسمت شناخت. پس از آن این خط مرزی همواره میان دو کشور همسایه مورد مناقشه و تنش سیاسی بوده است.

Rsh/na (dpa)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/ارتش-افغانستان-در-پی-حمله-موشکی-پاکستان-به-حالت-آماده-باش-درآمد/a-54391616?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading