بازتاب نیوز

آیا به تأخیر انداختن انتخابات در امریکا ممکن است؟

١٠ اسد ١٣٩٩ دويچه وله

آیا ترامپ می‌تواند انتخابات ۳ نوامبر را به تأخیر بیندازد؟

نه، کانگرس ایالات متحده امریکا در سال ۱۸۴۵ مشخص کرده بود که رئیس جمهور  در هر چهار سالی در نخستین روز دوشنبه ماه نوامبر انتخاب می شود. ترامپ برای تغییر قانون انتخابات به حمایت هردو مجلس کانگرس نیاز ندارد.

بسیار غیر محتمل به نظر می‌رسد که جمهوری خواهان که در مجلس سنا اکثریت دارند، در مورد یک چنین تاخیری موافقت کنند. و نیز  توافق دموکرات ها به آن که در مجلس نمایندگان اکثریت دارند، ناممکن است.

جمیس گاردنر پروفیسور در دانشگاه ایالتی نیویارک در این باره گفت: «از آنجایی که ما در حکومت مان تقسیم قوا داریم و هیچ دیکتاتور وجود ندارد، رئیس جمهور نمی‌تواند به این سادگی قانون را تغییر بدهد.»

چه خواهد شد، اگر رئیس جمهور  وضعیت اضطراری ملی را اعلام کند؟

باوجود آنکه در «وضعیت اضطراری» قواعد خاصی اعتبار دارند، اما در این مورد نیز ترامپ نمی‌تواند به تنهایی قانون انتخابات را تغییر دهد. بسیاری از قاعده های  وضعیت اضطراری در ارتباط به مسایلی مطرح می‌شوند که مثلاً چگونه رئیس جمهور می‌تواند پول را تقسیم کند، اما او برای به تأخیر انداختن روز انتخابات آنهم تحت شرایط بسیار دشوار، به توافق کانگرس نیاز دارد.

آیا در تاریخ امریکا زمانی انتخابات به تأخیر افتاده است؟

نه. در هیچ شرایطی نه در جنگ ها، نه مواقع بحران های اقتصادی و یا بروز گریپ، امریکایی ها از رأی گیری خودداری نکرده اند. در سال ۲۰۰۴ حکومت جورج دبلیو بوش به این مساله فکر کرد که آیا  یک مورد حمله تروریستی می‌تواند دلیلی برای به تأخیر انداختن انتخابات باشد. اما از این فکر به زودی صرف نظر شد. کاندولیزا رایس که در آن زمان مشاور امنیت ملی بود، گفت که در ایالات متحده امریکا همیشه انتخابات برگزار شده است، «در اثنایی که کشور در جنگ بوده است و حتی در جنگ داخلی. انتخابات ما باید در زمان معین برگزار شود.»

US-Präsident George W. Bush (Getty Images/AFP/L. Frazza)

رئیس جمهور سابق امریکا، جورج دبیلو بوش، عکس از آرشیف

در صورتی که در ۳ نوامبر انتخابات برگزار نشود، ترامپ می‌تواند به صورت نامحدود در قدرت بماند؟

نه. پایان زمان ریاست هر رئیس جمهوری در قانون اساسی ایالات متحده امریکا مشخص شده است. زمان ریاست جمهوری ترامپ و معاونش مایک پنس در کاخ سفید در ۲۰ جنوری سال ۲۰۲۱، ساعت ۱۲ ظهر پایان می یابد.

در صورتی که بنابر دلایلی، تا آن زمان جانشینی نباشد که بتواند در یک رأی گیری، بیش از ۲۷۰ تن رای مورد نیاز از مجمع گزینندگان را به دست آورد (مثلاً به دلیل این که در بعضی از ایالات انتخابات صورت نگیرد)، در این صورت به قاعده جانشینی استناد می‌شود که برای کناره گیری غیرقابل پیشینی یک رئیس جمهور از مقامش در نظر گرفته شده است.

 دلیلی برای نگرانی از عدم پذیرش شکست از جانب ترامپ وجود دارد؟

ناظران انتخابات فکر می‌کنند که انتقاد مکرر ترامپ از سیستم انتخابات پستی برای این هدف است تا نتایج انتخابات را در همان آغاز بی‌اعتبار جلوه دهد. مثلاً او به این ترتیب ممکن است شکستش را تقلب در انتخابات عنوان کند.

مایلز کولمن از مرکز علوم سیاسی در دانشگاه ویرجنیا می‌گوید که چنین برخوردی را از جانب ترامپ بعید نمی داند، اما پیروزی روشن جو بایدن می‌تواند از آن جلوگیری کند. 

جمس گاردنر پروفیسور در این باره توضیح داد که اگر ترامپ باز هم از ترک کردن کاخ سفید خود داری کند، در این صورت «من امیدوارم که افراد با صلاحیت از اردو، پولیس و خدمات دولتی چنان خود را مکلف به اجرای قانون احساس کنند که دیگر او را به عنوان رئیس جمهور به رسمیت نشناسند.»

 Carla Bleiker/ hm/pa

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/آیا-به-تأخیر-انداختن-انتخابات-در-امریکا-ممکن-است/a-54392309?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading