بازتاب نیوز

ترامپ از موضع خود در قبال تعویق انتخابات عقب نشینی کرد

١٠ اسد ١٣٩٩ جمهور نیوز

ترامپ از موضع خود در قبال تعویق انتخابات عقب نشینی کرد
 
به گزارش جمهور؛ دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا، روز پنجشنبه ۹ اسد (۳۰ ژوئیه) در نشستی خبری گفت "در پی تعویق و تغییر تاریخ برگزاری انتخابات نیست، اما در عین حال خواهان انتخاباتی تقلب آمیز نیز نیست".

ترامپ بار دیگر هشدار داد، این خطر وجود دارد که انتخابات ۲۰۲۰ به "تقلب‌آمیز‌ترین انتخابات تاریخ امریکا" بدل شود. او روز گذشته نیز ضمن پیشنهاد تعویق انتخابات نظری پیامی در شبکه تویتر منتشر و نظری مشابه ابراز کرده بود.

او از امکان تعویق انتخابات ۳ نوامبر به دلیل پاندمی کرونا سخن گفته و تصریح کرده بود: «آیا بهتر نیست که انتخابات ریاست جمهوری آینده به تعویق بیافتد "تا مردم بتوانند به‌درستی و با اطمینان رای دهند؟»

ترامپ مدعی شده بود که با توجه به رأی‌گیری پستی این خطر وجود دارد که تقلب و تخلف در انتخابات ریاست جمهوری صورت گیرد و این رویداد به "نادرست‌ترین و جعلی‌ترین انتخابات تاریخ امریکا" تبدیل شود.

این نخستین بار نیست که ترامپ چنین نظری ابراز کرده است. او در ماه‌های اخیر بدون ارائه هیگونه مدرک و شاهدی همواره از رأی‌گیری پستی انتقاد کرده بود. این در حالی است که کارشناسان خطر تقلب از طریق رأی‌گیری پستی را "بسیار کم" ارزیابی می‌کنند.

برخی از منتقدان بر این نظرند که ​​او تلاش می‌کند از این طریق انتخابات را زیر سوأل برد و امکانی برای نپذیرفتن شکست احتمالی خود در انتخابات فراهم کند.

ناظران سیاسی بر این باورند که با توجه به بحران و پاندمی کرونا در امریکا بسیاری از شهروندان از رفتن به مراکز اخذ رأی خودداری کنند و از طریق پستی رأی بدهند.

ترامپ در نشست خبری روز پنحشنبه در کاخ سفید گفت: «به دنبال تعویق انتخابات نیستم و می‌خواهم انتخابات برگزار شود، اما در عین حال نمی‌خواهم سه ماه منتظر بمانم و سپس مشخص شود آراء ناپدید و انتخابات دیگر بی معنی شده است».

پیشنهاد ترامپ در مورد به تعویق انداختن انتخابات ریاست جمهوری نه تنها با انتقادات گسترده دموکرات‌ها که با مخالفت‌های شدید هم‌حزبی‌های او نیز روبرو شد.

میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنای امریکا در این ارتباط گفت: «در تاریخ این کشور، در جریان جنگ‌ها، بحران‌های اقتصادی و جنگ داخلی هرگز پیش نیامده که انتخاباتی را که تاریخ آن از پیش برنامه‌ریزی و مشخص شده بود، به تعویق اندازیم».

او افزود: «به خاطر همین هم راهی پیدا خواهیم کرد که انتخابات طبق قرار موعد در تاریخ ۳ نوامبر برگزار شود. این تاریخ تغییرناپذیر است».

مارکو روبیو، یکی دیگر از سناتورهای حزب جمهوری‌خواه در واکنش به پیشنهاد ترامپ گفت: «من آرزو داشتم که او چنین سخنی را ابراز نمی‌کرد.» تد کروز، یکی دیگر از سیاستمداران هم‌حزبی ترامپ نیز تأکید کرد که "تاریخ انتخابات به هیچوجه تغییر نخواهد کرد".

دموکرات‌های امریکا که اکثریت کنگره را در دست دارند، از پیشنهاد ترامپ سخت انتقاد و اعلام کرده‌اند: «ترامپ می‌تواند هر چقدر می‌خواهد توئیت کند، اما واقعیت این است که او نمی‌تواند انتخابات را به تعویق بیاندازد».

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان امریکا تنها به انتشار ماده قانون اساسی امریکا در شبکه تویتر اکتفا کرد که طبق آن "تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را کنگره امریکا تعیین می‌کند و نه شخص رئیس جمهور".

جو بایدن، نامزد حزب دموکرات و رقیب انتخاباتی ترامپ در ماه آوریل هشدار داده بود، ترامپ ممکن است تلاش کند تا با بهانه‌تراشی انتخابات را به تعویق بیاندازد.

بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی‌ها جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در انتخابات سوم نوامبر، از دونالد ترامپ پیشی‌ گرفته است.
 
 

لینک اصلی: http://www.jomhornews.com/fa/news/130082/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از جمهور نیوز

آخرین خبر ها:

Loading