بازتاب نیوز

جنرال آلمانی در افغانستان: از این شانس برای صلح استفاده کنید

١٠ اسد ١٣٩٩ دويچه وله

 یورگن بروتس، فرمانده نیروهای نظامی آلمان در افغانستان در مصاحبه با خبرگزاری آلمان از آتش بس سه روزه به مناسبت عید میان طالبان و حکومت افغانستان استقبال کرده است.

این برید جنرال ۵۷ ساله در مورد روند صلح میان حکومت و طالبان در افغانستان گفت: «مهمترین چیز این است که مذاکرات شده و این شرایط ایجاد شده است. ما از خارج هیچ راه حلی نمی توانیم اینجا بیاوریم؛ بلکه فقط می توانیم از این روند حمایت کنیم».

از ماه ها به این سو حکومت کابل و حامیان بین المللی اش برای آغاز مذاکرات بین الافغانی صلح تلاش می کنند؛ مذاکراتی که بخشی از "توافقنامه آوردن صلح به افغانستان" می باشد که میان امریکا و طالبان در قطر امضا شد.

هدف این است که بالاخره جنگ خونین و طولانی مدت افغانستان نقطه پایان گذاشته شود. آتش بس سه روزه به مناسبت عید قربان امیدواری ها را در این زمینه بیشتر کرده است.

بوریتس که از یک سال قبل به این سو فرمانده نیروهای ناتو در شمال افغانستان است، در مورد مدت زمان مذاکرات صلح گفت: «ممکن است مذاکرات طولانی و نفس گیر شود، اما می توان امیدوار بود که  جوانب در این مدت زمان با یکدیگر معقول رفتار کرده و بالاخره باعث به میان آمدن صلح واقعی در این کشور می شود.»

ادعای اصلی طالبان برای ادامه جنگ، حضور نیروهای خارجی در افغانستان است؛ نیروهایی که قرار است براساس توافقنامه امریکا و این گروه شورشی، ظرف ۱۴ ماه از امضای توافقنامه افغانستان را ترک کنند.

با اینهمه بوریتس، ماموریت آموزشی ناتو تحت نام "حمایت قاطع" را یک موفقیت می خواند: «ما می توانیم با قاطعیت و درستی بگوییم که نقش ما از نظر نظامی، هم از نظر جامعه و هم از دید نمایندگان شان ارزشمند ارزیابی می گردد».

وی در مورد توانمندی نیروهای نظامی افغانستان نیز اضافه کرد: «به نظرم به نقطه ای رسیده ایم که نظامیان افغانستان می توانند مستقل عمل کنند».

قرار است بوریتس در پایان ماه آگست فرماندهی نیروهای آلمانی را به فرد دیگری تسلیم کند. وی با درنظر داشت کاهش نیروهای امریکایی براساس توافقنامه امضا شده با طالبان، در مورد آینده نیروهای آلمانی در افغانستان گفت: «بالاخره ما هم باید گامی به عقب برداریم؛ گامی به عقب از نقشه وضعیت...چرا که بالاخره زمانش فرا رسیده که خود افغان ها، حکومت و جامعه شان، قاطعانه این مشکل راه حل کنند.»

 به نظر این جنرال آلمانی، حتی در صورتی که صلح در افغانستان برقرار شود نیز این کشور با چالش های گوناگونی روبرو خواهد شد: «این اجتناب ناپذیر است که در نهایت طالبان باید در جامعه مدنی ادغام شده و زندگی حرفه ای را آغاز کنند؛ چراکه طالبان نیز در پایان روز باید درآمدی داشته باشند تا زندگی کنند».

(Rsh/Pa (dpa

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/جنرال-آلمانی-در-افغانستان-از-این-شانس-برای-صلح-استفاده-کنید/a-54393524?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading