بازتاب نیوز

دولت افغانستان برای ادامه آزادی زندانیان طالبان «لویه جرگه» برگزار می‌کند

١٠ اسد ١٣٩٩ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در پیامی اعلام کرد که برای تصمیم‌گیری درباره آزادی 400 زندانی طالبان لویه جرگه مشورتی برگزار می‌کند.

وی در این پیام عیدانه افزود که بر اساس قانون اساسی و قانون جزای افغانستان، صلاحیت آزادی 400 زندانی طالبان را ندارد به همین دلیل به تصمیم مردم در لویه جرگه مشورتی مراجعه خواهد کرد.

به گفته رئیس جمهور افغانستان، این لویه‌جرگه به زودی برگزار خواهد شد و از اعضای پارلمان نیز خواست که برای انجام این کار از تعطیلات 45 روزه تابستانی بازگردند.

اشرف غنی تاکید کرد که عدم آزادی باقی زندانیان طالبان به معنای جواب منفی به این گروه نیست بلکه مشورت با مردم است.

به گزارش هشت صبح، رئیس جمهور افغانستان علاوه بر این، دستور آزادی 500 زندانی دیگر طالبان را صادر کرده است.

رئیس جمهور افغانستان تصریح کرد که این زندانیان برای استقبال از تصمیم طالبان مبنی بر اعلام آتش‌بس در عید قربان و تسریع روند صلح آزاد می‌شوند و شامل فهرست پنج هزار نفری گروه طالبان نیستند.

وی همچنین گفت که دولت این افراد را در عوض آزادی زندانیان نیروهای امنیتی از سوی گروه طالبان، آزاد خواهد کرد.

اشرف غنی تاکید کرد که  طالبان وارد مذاکرات مستقیم شود و آتش‌بس نیز ادامه یابد. هرچند دولت شامل تعهدات توافقنامه صلح آمریکا و طالبان نیست اما برای نشان دادن تعهد و رسیدن به صلح پایدار، حاضر به آزادی شماری از زندانیان طالبان شده است.

جزئیات تازه از چرایی عدم آزادی 600 زندانی طالبان توسط دولت افغانستانگفتگوی اختصاصی| سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر: اگر زندانیان ما آزاد نشوند مذاکره نمی‌کنیمطالبان تا عید قربان زندانیان باقیمانده دولت افغانستان را آزاد می‌کندچرا طالبان درخواست آتش‌بس دائم را نمی‌پذیرد؟احتمال فساد در روند آزادی زندانیان طالبانرهبر طالبان: به آستانه حاکمیت نظام اسلامی رسیده‌ایم/ جهاد ما برای پایان اشغال بوده و است

گفتنی است که گروه طالبان هنوز در مورد تصمیم تازه دولت افغانستان مبنی بر برگزاری لویه‌جرگه مشورتی، واکنشی نشان نداده‌ است.

طالبان روز گذشته اعلام کرد که روند آزادی یک هزار و پنج زندانی نیروهای امنیتی افغانستان کامل کرده است.

دولت افغانستان روند آزادی 592 زندانی طالبان را در هفته‌های گذشته به تعلیق درآورده بود. با این حال، 192 زندانی این گروه را تاکنون آزاد کرده است و 400 زندانی دیگر هنوز آزاد نشده‌اند.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/05/10/2318162/دولت-افغانستان-برای-ادامه-آزادی-زندانیان-طالبان-لویه-جرگه-برگزار-می-کند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading