بازتاب نیوز

طالبان: ما روند رهایی زندانیان دولتی را تکمیل کردیم اکنون نوبت کابل است

١١ اسد ١٣٩٩ اسپوتنیک

به گزارش اسپوتنیک، ،سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرد که این گروه با آزادی 82 زندانی دیگر از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان روند آزادی زندانیان دولتی را تکمیل کرده است.

وی افزود که براساس توافقنامه قطر، دولت افغانستان نیز باید 5 هزار زندانی طالبان را آزاد کند تا مذاکرات بین‌الافغانی پس از روزهای عید قربان آغاز شود.

دولت افغانستان اما تاکید دارد که از مجموع 5 هزار زندانی این گروه 400 نفر را آزاد نخواهد کرد و برای تصمیم‌گیری درباره آن‌ها لویه جرگه مشورتی برگزار می‌کند.

پیشنهاد جدید امریکا به دولت افغانستان؛ حبس خانگی برای زندانیان طالبان
پیشنهاد جدید امریکا به دولت افغانستان؛ حبس خانگی برای زندانیان طالبان

«اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در پیام عیدی خود بدون اعلام زمان مشخصی گفت که لویه‌ جرگه درباره ادامه آزادی زندانیان طالبان تصمیم خواهد گرفت و اعضای پارلمان نیز برای انجام برگزاری آن از تعطیلات 45 روزه تابستانی بازگردند.

غنی همچنین فرمان آزادی 500 زندانی دیگر طالبان را صادر کرد و تصریح نمود که این زندانیان برای استقبال از تصمیم طالبان مبنی بر اعلام آتش‌بس در عید قربان و تسریع روند صلح آزاد می‌شوند و شامل فهرست پنج هزار نفری این گروه نیستند.

رئیس جمهور افغانستان همچنین تاکید کرد که دولت این افراد را به ازای آزادی زندانیان نیروهای امنیتی از سوی طالبان، آزاد خواهد کرد؛ این گروه  اما هنوز درباره این تصمیم دولت واکنشی نشان نداده‌ است.

لینک اصلی: https://af.sputniknews.com/afghan/202008015530453-طالبان-ما-روند-رهایی-زندانیان-دولتی-را-تکمیل-کردیم-اکنون-نوبت-کابل-است/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از اسپوتنیک

آخرین خبر ها:

Loading