بازتاب نیوز

طالبان: روند آزادی زندانیان دولت افغانستان را کامل کرده‌ایم

١١ اسد ١٣٩٩ پایگاه خبری پیام آفتاب

طالبان: روند آزادی زندانیان دولت افغانستان را کامل کرده‌ایم
«سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرد که این گروه با آزادی ۸۲ زندانی دیگر از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان روند آزادی زندانیان دولتی را تکمیل کرده‌است.

وی افزود که براساس توافقنامه قطر، دولت افغانستان نیز باید ۵ هزار زندانی طالبان را آزاد کند تا مذاکرات بین‌الافغانی پس از روزهای عید قربان آغاز شود.

دولت افغانستان اما تأکید دارد که از مجموع ۵ هزار زندانی این گروه ۴۰۰ نفر را آزاد نخواهد کرد و برای تصمیم‌گیری دربارهٔ آن‌ها لویه جرگه مشورتی برگزار می‌کند.

رئیس‌جمهور «اشرف غنی» در پیام عیدانه بدون اعلام زمان مشخصی گفت که لویه جرگه دربارهٔ ادامه آزادی زندانیان طالبان تصمیم خواهد گرفت و اعضای پارلمان نیز برای انجام برگزاری آن از تعطیلات ۴۵ روزه تابستانی بازگردند.

غنی همچنین فرمان آزادی ۵۰۰ زندانی دیگر طالبان را صادر کرد و تصریح نمود که این زندانیان برای استقبال از تصمیم طالبان مبنی بر اعلام آتش‌بس در عید قربان و تسریع روند صلح آزاد می‌شوند و شامل فهرست پنج هزار نفری این گروه نیستند.

رئیس‌جمهور همچنین تأکید کرد که دولت این افراد را به ازای آزادی زندانیان نیروهای امنیتی از سوی طالبان، آزاد خواهد کرد؛ این گروه اما هنوز دربارهٔ این تصمیم دولت واکنشی نشان نداده‌است.

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/93612/طالبان-روند-آزادی-زندانیان-دولت-افغانستان-کامل-کرده-ایم

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading