بازتاب نیوز

پیشنهاد امریکا برای رهایی زندانیان باقی‌مانده طالبان؛ ۴۰۰ زندانی بازداشت خانگی شوند

١١ اسد ١٣٩٩ خبر تلویزیون یک

امریکا برای شکستن بن‌بست در روند رهایی زندانیان طالب به حکومت افغانستان پیشنهاد کرده است که ۴۰۰ زندانی طالبان را که به انجام حملات بزرگی هراس‌افگنی متهم اند، از زندان آزاد اما در بازداشت خانگی نگهدارند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از سه مقام امریکایی گزارش داده است که این پیشنهاد به هدف یافتن راه‌حلی برای بن‌بست بوجود آمده در گفتگوهای صلح، می‌باشد.

این مقام‌ها که نخواسته نامی از آنان گرفته شود، گفته اند که این زندانیان در جایی که نظارت حکومت افغانستان و طالبان موجود باشند، بازداشت خانگی شوند.

در بخشی از این گزارش رویترز آمده است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه امریکا برای صلح افغانستان به رهبران حکومت و طالبان فشار آورده است تا بن‌بست در روند رهایی زندانیان را بشکنند و هر چی زودتر گفتگوهای میان افغانان را آغاز کنند.

برخی منبع‌های دیگر به این خبرگزاری گفته اند، یکی از گزینه‌های که امریکا با دولت افغانستان در میان گذاشته این است که ۴۰۰ زندانی طالب آزاد شوند، بدون این که خبر آزادی آن‌ها همگانی شود.

دولت افغانستان، امریکا و طالبان تاکنون در این مورد واکنش نشان نداده اند.

این در حالی است که رییس جمهور غنی روز گذشته در بیانیه‌ی عیدی‌اش اعلام کرد که برای تصمیم‌گیری در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان که موارد حق‌العبدی را مرتکب شده‌اند، لویه‌جرگه مشورتی برگزار می‌کند.

او گفت که این لویه‌جرگه به زودی برگزار خواهد شد و از اعضای مجلس نمایندگان نیز خواست که برای انجام این کار از رخصتی‌ تابستانی‌شان برگردند.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/42731-2020-08-01-07-27-13

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading