بازتاب نیوز

آلمان پیر می شود؛ فرزندآوری رو به کاهش است

١١ اسد ١٣٩٩ دويچه وله

کریستین بیرمان، متخصص زنان و زایمان، اغلب در معاینه خانه اش در شهر هامبورگ آلمان جملاتی را مانند "کودک فقط وقتی باید به دنیا بیاید که شرایطم مناسب باشد." می شنود. او می گوید: «جستجوی فرصت های بهتر شغلی یکی از عوامل تصمیم گیرنده در به تعویق انداختن طفل به دنیا آوردن است.»

اداره فدرال احصائیه آلمان هفته روان میلادی گزارش داده كه تعداد كودكان متولد در سال ۲۰۱۹ در آلمان به حدود ۷۷۸ هزار نوزاد، کاهش یافته است. یعنی ۹ هزار و ۴۰۰ کودک کمتر از سال گذشته در این کشور تولد شده است. میزان تولدها در سال گذشته اندکی در مقایسه با  سال ۲۰۱۸ که ۱،۵۷ در صد بود کاهش یافته و به ۱،۵۴ تولد در هر زن رسیده است.

در کل، میزان تولدات در آلمان اکنون کمی پائین تر از حد متوسط ​​اتحادیه اروپا است. بیشترین کودک در فرانسه و کمترین تعداد در مالتا تولد شده اند. زنان در آلمان همیشه فرزند اول شانرا دیرتر به دنیا می آورند. به طور متوسط زنان ​​در آلمان در اوایل سن ۳۰ سالگی طفل به دنیا می آورند، اما در ایتالیا از این هم دیرتر به دنیا می آورند. جوانترین مادران با سن ۲۶ سال در بلغاریا زندگی می کنند.

کارشناسان می گویند که سطح بالای آموزش در زنان فرصت های بیشتری را در بازار کار ایجاد کرده است. زندگی خانوادگی با طفل به یکی از بسیار گزینه ها در زندگی زنان تبدیل شده است.

در شهرهای غربی آلمان تعداد نسبتاً بالایی از زنان بدون فرزند اند: در اینجا، از هر پنج زن بین ۴۵ تا ۵۴ سالگی بدون فرزند اند. این در درجه اول زنان دانشگاهی هستند که وقت و انرژی زیادی را برای آموزش خود سرمایه گذاری می کنند و بعد می خواهند از توانایی های کاری شان زیادترین استفاده را کنند.

فیلیپ دیشرمایر، از انجمن آلمانی برای جمعیت شناسی در مصاحبه با دویچه وله گفت: «در آلمان ما یک سطح بسیار بالای دانشجویی داریم. زنان پس از اتمام تحطیلات، مطمئناً باید بسیار متحرک باشند. این امر باعث می شود که در سر راه برنامه ریزی برای تشکیل خانواده، چالش هایی را ایجاد کند. در اینجا یافتن راه حل هایی برای سازگاری خانواده و کار بسیار مهم است. به طوری که پدر و مارد هر دو بتوانند کار کنند.«

داکتر مارتین بوجارد، مدیر بخش تحقیقات در انیستیتوت فدرال تحقیقات جمعیت در آلمان، در تازه ترین میزان تولدها در این کشور نشانه ای از عقبگرد در روند مثبت سال های اخیر را نمی بیند، بلکه یک حرکت جانبی را می بیند. او در مصاحبه با دویچه وله گفت: «افزایش میزان تولدها در آلمان از سال ۲۰۱۰ یک داستان موفقیت آمیز است.» این عمدتا به دلیل بهبود خدمات مراقبت از كودكان با یارانه یا کمک دولتی است. در سال ۲۰۰۷ حدود ۱۰ درصد از کودکان زیر سن سه سال در کودکستان ها و یا شیرخوارگاه ها بودند و اکنون این رقم سه برابر شده است.

Tag der Geschwister | Gruppenbild (Imago-Images/S. Gudath)

اغلب خانواده ها در آلمان داری سه فرزند هستند، تنها چهار درصد خانواده ها بیشتر از سه فرزند دارند

داشتن طفل زیاد فقط برای ثروتمندان است؟

نظرسنجی موسسه فدرال تحقیقات جمعیت نشان داده است كه سه چهارم از بزرگسالان جوان در آلمان، بین سنین ۲۴ تا ۴۳ سال، موافقند كه داشتن طفل زیاد یک امر فوق العاده است. اما بیش از نیمی اینها به این عقیده اند که فقط خانواده هایی که پول کافی دارند، می توانند فرزندان زیادی داشته باشند.

با این حال، واقعیت متفاوت از این است. طبق آمار موسسه فدرال تحقیقات جمعیت در آلمان، تقریباً یک  چهارم خانواده ها دارای فرزندان زیاد در معرض خطر فقر قرار دارند.

براساس تحقیقات موسسه فدرال تحقیقات جمعیت، بیشتر خانواده های مذهبی، مسلمانان و یا کاتولیک ها که در حومه شهرها یا در روستاها، جاهایی که مسکن بسیار ارزانتر نسبت به شهر ها است، کودکان زیاد دارند.

مهاجرت ها میزان فرزندآوری را بالا می برد

میزان تولدها در آلمان باید ۲،۱ کودک باشد تا رشد جمعیت در این کشور، بدون مهاجرت ها، حفظ شده بتواند. دلیل اینکه که از صدها سال به این طرف میزان جمعیت آلمان پائین نمی آید، این است که تعداد بیشتری از مردم به این کشور مهاجرت می کنند و تعداد کمتری از این کشور به دیگر کشورها مهاجر می شوند و یا می میرند.

به طور متوسط​​، مهاجران جوانتر از بقیه جمعیت آلمان هستند: بنابراین اکثر مهاجران وظیفه دارند و در این کشور مالیه داده و تشکیل خانواده می دهند.
میزان تولدات در زنانی که غیرآلمانی اند، در سال ۲۰۱۹ به ۲،۰۶ درصد در هر زن بود که بالاتر از میانگین کلی عنوان شده است. اما در بین زنان مهاجر که دارای تحصیلات عالی اند، میزان تولدها مانند زنانی که متولد آلمان اند، پائین است.

براساس این تحقیق، بیش از ۲۰ کشور از جمله جاپان، اسپانیا، ایتالیا و پولند، در صورت عدم  مهاجرت های گسترده، تا سال ۲۱۰۰ نیمی از جمعیت خود را از دست خواهند داد. محققان می گویند، چین نیز تا پایان قرن از ۱،۴ میلیارد جمعیت فعلی به ۷۳۰ میلیون نفر خواهد رسید.

nk, rsh (Goldenberg)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/آلمان-پیر-می-شود-فرزندآوری-رو-به-کاهش-است/a-54401335?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading