بازتاب نیوز

پیشنهاد امریکا برای شکست بن‌بست رهایی زندانیان؛ زندانیان خطرناک طالبان به بازداشت خانگی منتقل شوند

١١ اسد ١٣٩٩ خبر تلویزیون یک

به گزارش خبرگزاری رویترز، شماری از دیپلمات‌های امریکایی برای شکست بن‌بست در روند آزادی زندانیان طالب پیشنهاد داده‌اند که زندانیان باقی‌مانده‌ی طالبان به جای آزادی مطلق، به بازداشت خانگی منتقل شوند.

خبرگزاری رویترز به تازه‌گی در گزارشی به نقل از سه ارشد مقام امریکایی گزارش داده است که این پیشنهاد به هدف یافتن راه‌حلی برای بن‌بست بوجود آمده در گفتگوهای صلح، می‌باشد.

این مقام‌ها که نخواسته نامی از آنان گرفته شود، گفته اند که این زندانیان در جایی که نظارت حکومت افغانستان و طالبان موجود باشند، بازداشت خانگی شوند.

در بخشی از این گزارش رویترز آمده است که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه امریکا برای صلح افغانستان به رهبران حکومت و طالبان فشار آورده است تا بن‌بست در روند رهایی زندانیان را بشکنند و هر چی زودتر گفتگوهای میان افغانان را آغاز کنند.

برخی منبع‌های دیگر به این خبرگزاری گفته اند، یکی از گزینه‌های که امریکا با دولت افغانستان در میان گذاشته این است که ۴۰۰ زندانی طالب آزاد شوند، بدون این که خبر آزادی آن‌ها همگانی شود.

حکومت افغانستان و طالبان تاکنون به گونه‌ی رسمی در این پیوند موقف شان را اعلام نکرده‌اند.

اما منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که ممکن نیست چنین طرحی از سوی این گروه تایید شود.

حکومت افغانستان قرار است تا فردا در مجموع ۵۱۰۰ زندانی طالب را رها کند اما ۴۰۰ نفری که در فهرست پنج هزار نفری مورد نظر طالبان شامل بودند، شامل آزادشده‌گان نخواهد بود.

حکومت می‌گوید که شماری از شهروندان خارجی از جمله پاکستانی‌ها نیز در میان فهرست مورد نظر طالبان شامل استند؛ موضوعی که از سوی طالبان رد شده است.

این در حالی است که رییس جمهور غنی روز گذشته در بیانیه‌ی عیدی‌اش اعلام کرد که برای تصمیم‌گیری در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان که موارد حق‌العبدی را مرتکب شده‌اند، لویه‌جرگه مشورتی برگزار می‌کند.

او گفت که این لویه‌جرگه به زودی برگزار خواهد شد و از اعضای مجلس نمایندگان نیز خواست که برای انجام این کار از رخصتی‌ تابستانی‌شان برگردند.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/42731-2020-08-01-08-23-13

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading