بازتاب نیوز

پروگرام غذایی جهان: کووید۱۹ میلیون‌ها افغان را با خطر گرسنگی روبرو ساخته است

١١ اسد ١٣٩٩ صدای آمریکا

پروگرام غذایی جهان اعلام کرده است که در آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی، ۱۲میلیون شهروند افغانستان با "عدم مصوونیت غذایی" مواجه بودند؛ اما شیوع کروناویروس در این کشور، میلیون‌ها افغان دیگر را نیز با خطر گرسنگی مواجه ساخته است.

دفتر پروگرام غذایی جهان ملل متحد در افغانستان با نشر خبرنامه‌ای روز شنبه اول اگست (۱۱ اسد) گفته است که آنان در نظر دارند تا به ۱۰.۳ میلیون افغان که مصوونیت غذایی ندارند، کمک کنند و برای این مددرسانی به ۲۱۸ میلیون دالر نیاز دارند که تا اکنون ۱۳۵ میلیون دالر آن‌را به دست نیاورده اند.

این در حالیست که اداره انکشافی ایالات متحده برای افغانستان جهت رسیدگی به ۹۵ هزار خانواده متاثر از کروناویروس، ۱۲ میلیون دالر به پروگرام غدایی جهان کمک کرده است.

در اعلامیه دفتر پروگرام غذایی جهان به نقل از پیتر نتیلو، رییس اداره انکشافی ایالات متحده آمده است:"کووید‍۱۹ در سراسر کشور زندگی خانواده‌های را مختل ساخته که روز‌مزد بودند و یا تجارت‌های کوچک داشتند. به ویژه کسانی که در شهرها زندگی می‌کنند و به دلیل قرنطین، فرصت به دست آوردن پول برای خرید غذا را ندارند."

در همین حال، رابرت کسکا، معاون و سرپرست پروگرام غذایی جهان در افغانستان گفت که آنان برای مددرسانی به افغان‌های آسیب‌دیده از کووید۱۹ به ۵۳ میلیون دالر نیاز دارند.

آقای کسکا افزود:"بدون کار مشترک، افغانستان می‌تواند با بحران ویران‌کننده مصوونیت غذایی مواجه شود."

در اعلامیه دفتر پروگرام غذایی جهان آمده است:"در آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی بیشتر از ۱۲ میلیون مردم به علت جنگ‌های چندین دهه، حوادث طبیعی و فقر روز افزون با عدم مصوونیت غذایی مواجه بودند. اکنون کووید۱۹ میلیون‌ها افغان را با خطر گرسنگی مواجه کرده."

این در حالیست که محمداشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در افتتاح برنامه دسترخوان ملی گفته بود که در حال حاضر ۹۰ درصد شهروندان کشور زیر خط فقر "دو دالری" قرار دارند.

شمار مبتلایان کووید۱۹ در افغانستان به ۳۶۷۱۰ نفر و شمار جان‌باختگان به ۱۲۸۳ نفر رسیده است؛ البته این در حالیست که ظرفیت آزمایش نمونه‌های مشکوک محدود است.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/more-than-12-million-afghan-people-are-facing-acute-food-insecurity/5526603.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading