بازتاب نیوز

برنامه احتمالی داعش و حامیانش در افغانستان برای جلب توجه رسانه‌‌ها چیست؟

١١ اسد ١٣٩٩ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از «استارزانداسترایپس»، شاخه خوراسان گروه تروریستی داعش شکست‌های سختی در سال گذشته خورده اما با حمله به شهرها و جذب اعضای گروه‌های مخالف از جمله طالبان که از مذاکرات ناراضی هستند ممکن است روند صلح را تخریب کند.

نوشتار می‌افزاید که بیشتر اعضای این گروه تروریستی پس از شکست‌های متعدد در میدان جنگ در مناطق دورافتاده ولایت کنر پنهان شده‌اند.

این نشریه به نقل از یکی از فرماندهان داعش با نام مستعار «عبیدالله» نوشت که طالبان روند عملیاتش را تغییر داده و برای جلوگیری از هدف قرار گرفتن توسط نیروهای آمریکایی و طالبان به مناطق دورافتاده رفته‌اند.

وی همچنین افزود که داعش در نظر دارد تا در شهرهای افغانستان حملات چریکی انجام دهد.

هفته گذشته نیز سازمان ملل در گزارشی هشدار داد که این گروه تروریستی قادر به انجام حملات پیچیده در افغانستان است و در نظر دارد تا صفوفش را با اعضای ناراضی طالبان تقویت کند.

«کامران بخاری» کارشناس مسایل امنیتی و سیاسی با محوریت منطقه در مرکز گلوبال پالیسی در واشنگتن گفت که طالبان در روند مذاکرات باید مسامحه کند و این فرصتی را برای شبه‌نظامیان خارجی فراهم می‌کند تا از آن سوء استفاده کرده و اظهار کنند که طالبان به اهدافش پشت پا زده است.

«عمر صمد» سفیر و مشاور سابق دولت افغانستان نیز می‌گوید که حتی طالبان نیز انتظار پیوستن برخی اعضای ناراضی‌اش به داعش را دارد و افزود که ممکن است 5 درصد اعضای کنونی طالبان به داعش ملحق شوند.

«سلیمان پکتیوال» پژوهشگر گروه‌های افراط‌گرا در افغانستان، عراق و لیبی نیز گفت: از آنجایی که نمی‌تواند مناطق تصرف شده را تحت کنترل نگهدارد آن‌ها برای مطرح باقی ماندن و جلب توجه بسیاری از غیرنظامیان را در حملات بزرگ هدف قرار داده‌اند.

براساس گزارش تازه سازمان ملل، شاخه خوراسان گروه تروریستی داعش در سال جاری میلادی تاکنون مسئولیت 4 حمله بزرگ را در کابل به عهده گرفته که با تمام حملات این گروه در سال گذشته برابری می‌کند.

مقام امنیتی سابق افغانستان: روسیه همزمان با ظهور داعش با طالبان ارتباط گرفتافغانستان| اعتراف پنتاگون به تاثیر حملات طالبان در نابودی داعشسازمان ملل: سرکرده القاعده در افغانستان است

«آمیرا جدون» استادیار آکادمی نظامی آمریکا در وست پوینت نیز اظهار داشت که ممکن است داعش برای جلب توجهات و ایجاد بی‌ثباتی که به آن نیاز دارد حملات تکان دهنده‌تری را در افغانستان انجام دهد.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/05/11/2318866/برنامه-احتمالی-داعش-و-حامیانش-در-افغانستان-برای-جلب-توجه-رسانه-ها-چیست

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading