بازتاب نیوز

پیشنهاد امریکا؛ حبس خانگی برای زندانیان "خطرناک" طالبان

١١ اسد ١٣٩٩ دويچه وله

بحث آزادی تبادله زندانیان به عنوان پیش شرط آغاز مذاکرات بین الافغانی صلح بحث برانگیز شده است. براساس "توافقنامه آوردن صلح به افغانستان" که در ختم ماه فبروری میان امریکا و طالبان در قطر امضا شد، حکومت افغانستان باید پنج هزار زندانی طالبان را رها کرده و شورشیان طالبان نیز در مقابل یک هزار اسیر حکومتی را رها می ساختند.

طالبان ادعا کرده اند که یک هزار زندانی را به زودی تکمیل می کنند، اما حکومت افغانستان همه زندانیان آنان را آزاد نکرده است. رئیس جمهور افغانستان به مناسبت عید قربان حکم آزادی ۵۰۰ زندانی دیگر طالبان را نیز صادر کرد که مجموع آزاد شدگان به ۴۶۰۰ تن رسید؛ اما گفت ۴۰۰ تن آنان که "خطرناک ترین" افراد این گروه هستند و در قتل عام دست دارند، فعلا در زندان می مانند.

مرتبط:  رئیس جمهور غنی دستور رهایی ۵۰۰ زندانی دیگر طالبان را صادر کرد

حالا سه منبع ارشد رسمی در امریکا به خبرگزاری رویترز گفته اند که "حبس خانگی" به عنوان یک راه حل پیشنهادی برای بن بست مذاکرات صلح ارائه شده است.

این منابع گفتند، پیشنهاد شده که ان دسته از جنگجویان طالبان که متهم به انجام برخی از خونین ترین حملات هستند، در مکان هایی قرار گیرند که تحت نظارت طالبان و دولت افغانستان باشند. به گفته آنان چنین پیشنهادی این هفته توسط دیپلومات های ارشد امریكا به طرف های متخاصم افغانستان ارائه شد.

دیپلومات ها در تلاش هستند تا دور ابتدایی مذاکرات بین الافغانی صلح را در دوحه آغاز کنند که به دلیل مسئله زندانیان به تأخیر افتاده است. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریكا، سران طالبان و رئیس جمهور اشرف غنی را تحت فشار قرار داده تا هنگام بازدیدش از كابل این بن بست را بشكنند.

طالبان ادعا کرده اند که به زودی آزادی اسیران حکومتی را تکمیل می کنند.

طالبان ادعا کرده اند که به زودی آزادی اسیران حکومتی را تکمیل می کنند.

اما متحدان غربی نسبت به آزادی این گروه از زندانیان نگران هستند، چراکه برخی از آنان در حملات خونین بر سفارت خانه ها و خارجی ها دست داشته اند. یک دیپلومات ارشد غربی در این باره گفت: «برخی امریکایی ها و متحدانشان موافق هستند که این جنایت خواهد بود که اجازه دهیم برخی از وحشتناک ترین جنگجویان طالبان آزادانه به بیرون بروند ... نیروهای افغان آنها را به جرم انجام برخی از فجیع ترین جنایات علیه بشریت دستگیر کردند.»

مرتبط:  تغییرات گسترده در ساختار طالبان پیش از مذاکره با حکومت کابل 

دفتر خلیلزاد بلافاصله برای اظهارنظر در مورد این پیشنهاد در دسترس نبود. سخنگوی غنی نیز از اظهار نظر خودداری کرد. وزارت خارجه امریکا به بیانیه ای که پس از سفر خلیلزاد منتشر شد، اشاره کرد و گفت که وی برای "تلاش های مداوم به منظور حل مسائل باقیمانده پیش شرط مذاکرات بین الافغانی"، از جمله آزادی زندانی ها فشار آورده، اما هیچ پیشنهادی را ارائه نکره است.

اهداف اصلی

از ۴۰۰ زندانی که باقی مانده اند، حدود ۲۰۰ نفر از سوی دولت افغانستان متهم به حمله به سفارتخانه ها، میادین عمومی، دفاتر دولتی، کشتن هزاران غیرنظامی در سال های اخیر و از جمله انفجار عظیم سال ۲۰۱۷ در برابر سفارت آلمان در کابل هستند.

دو منبع طالبان و یک مقام ارشد سابق افغانستان گفتند که اعضای ارشد شبکه حقانی که با طالبان ارتباط دارد نیز در بین این گروه از زندانیان هستند. این منابع دیپلوماتیک گفتند که این گروه شورشی بر خواستش مبنی برای آزادی ۴۰۰ زندانی باقیمانده اش اصرار دارد.

یک دیپلمات دیگر در کابل به شرط ناشناس ماندن گفت: «طالبان نسبت به آزادی آنها دلخور هستند، تنها راه میانه این است که دولت افغانستان وادار ساخته شود که این گونه شبه نظامیان را به طالبان تحویل دهد.»

حکومت افغانستان به تازگی حکم آزادی ۵۰۰ طالب را صادر کرده است.

حکومت افغانستان به تازگی حکم آزادی ۵۰۰ طالب را صادر کرده است.

مجموعه یی از پیشنهادها

یک دیپلومات آسیایی گفت خلیلزاد طیف وسیعی از پیشنهادات، از جمله گزینه انتقال آنها به یک تأسیسات تحت حمایت مشترک را ارائه داده است. وی گفت ایده دیگری نیز که مطرح شده این است كه زندانیان را بدون آن كه علناً اعلام كنند، آزاد نمایند. از جمله دو جانب توافق كنند كه زندانیان اندكی پس از آغاز مذاكرات آزاد شوند یا طالبان با جداسازی ۲۰۰ تن از "خطرناک ترین" زندانیان سازش کنند.

مرتبط:  سربازان امریکایی پنج پایگاه نظامی در افغانستان را ترک کرده اند

به گفته این دیپلومات آسیایی، واشنگتن به دنبال تحقق و نتیجه گیری مشخص از مذاکرات صلح افغانستان، پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در ماه نوامبر است؛ چراکه دونالد ترامپ نامزد این انتخابات و رئیس جمهور فعلی امریکا مشتاقانه برای شکستن بن بست خروحج از افغانستان تلاش می کند تا رای امریکایی ها را از آن خودش سازد. واشنگتن همچنین می خواهد به مهلت ۱۴ ماهه خروج نیروهایش از افغانستان که در ماه فبروری با طالبان به امضا رسیده، پایبند باشد. این دیپلومات آسیایی گفت: «خلیلزاد اکنون گرما را احساس می کند. امریکایی ها واسطه ثابت بین دو جانب متخاصم در افغانستان شده اند و این کار ساده ای نیست».

دو عضو ارشد طالبان گفتند که خلیلزاد قول داده بود که به زودی مسئله زندانیان را حل کند و آنها انتظار داشتند که آزادی نهایی در آخر هفته و آغاز رخصتی های عید، یعنی احتمالاً شنبه یا یکشنبه انجام شود.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، از اظهار نظر درمورد پیشنهاد نگهداری برخی از جنگجویان طالبان در یک تأسیسات مشترک خودداری کرد. وی گفت که این گروه بزودی آزادی ۱۰۰۰ زندانی حکومت را تکمیل می کند و از دولت افغانستان خواست که وعده اش در زمینه تبادل زندانیان را تکمیل کند.

 • خبرنگاران اسوشیتدپرس با زندانیان طالبان در زندان پلچرخی کابل دیدار و مصاحبه کرده اند. به روایت این خبرگزاری، طالبان در یک بخش جداگانه این زندان نگهداری می‌شوند. خود این بلاک زیر تدابیر شدید امنیتی است، اما طالبان زندانی در داخل بلاک شان آزادی دارند.
  بیشر وضعیت زندانیان طالبان در زندان پلچرخی پشت درهای بسته

  خبرنگاران اسوشیتدپرس با زندانیان طالبان در زندان پلچرخی کابل دیدار و مصاحبه کرده اند. به روایت این خبرگزاری، طالبان در یک بخش جداگانه این زندان نگهداری می‌شوند. خود این بلاک زیر تدابیر شدید امنیتی است، اما طالبان زندانی در داخل بلاک شان آزادی دارند.

 • خبرگزاری اسوشیتدپرس از منابع طالبان اطلاعاتی به دست آورده که گویا فهرست پنج هزار زندانی طالبان به امریکایی ها داده شده تا در نتیجه امضای توافقنامه صلح آزاد گردند. تیم این خبرگزاری در پلچرخی در این مورد با شماری از زندانیان طالبان مصاحبه کرده است. شماری از آن‌ها نوستالژی خود نسبت به حکومت طالبان زیر رهبری ملا محمد عمر را بیان داشته اند.
  وضعیت زندانیان طالبان در زندان پلچرخی مثل مهمانخانه

  خبرگزاری اسوشیتدپرس از منابع طالبان اطلاعاتی به دست آورده که گویا فهرست پنج هزار زندانی طالبان به امریکایی ها داده شده تا در نتیجه امضای توافقنامه صلح آزاد گردند. تیم این خبرگزاری در پلچرخی در این مورد با شماری از زندانیان طالبان مصاحبه کرده است. شماری از آن‌ها نوستالژی خود نسبت به حکومت طالبان زیر رهبری ملا محمد عمر را بیان داشته اند.

 • زندان پلچرخی که از بندهای مختلف تشکیل شده، یک بند مخصوص جنگجویان طالبان دارد. آن‌ها در بخش مربوطه شان می‌توانند آزادانه باهم تجمع، عبادت و مطالعه کنند. شماری از زندانیان طالبان از بدرفتاری شکایت کرده اند. یکی از آن‌ها به نام مولوی سهاب گفته است که از انتقام هراس دارد و زندانیان طالبان توسط محافظین لت و کوب شده اند. او شکایت کرده که برخی زندانیان دوره حبس شان سپری شده، اما هنوز در بند اند.
  وضعیت زندانیان طالبان در زندان پلچرخی زندانیان طالبان در یک بند

  زندان پلچرخی که از بندهای مختلف تشکیل شده، یک بند مخصوص جنگجویان طالبان دارد. آن‌ها در بخش مربوطه شان می‌توانند آزادانه باهم تجمع، عبادت و مطالعه کنند. شماری از زندانیان طالبان از بدرفتاری شکایت کرده اند. یکی از آن‌ها به نام مولوی سهاب گفته است که از انتقام هراس دارد و زندانیان طالبان توسط محافظین لت و کوب شده اند. او شکایت کرده که برخی زندانیان دوره حبس شان سپری شده، اما هنوز در بند اند.

 • مولوی نیاز محمد به شکلی تبارز یافته که گویا رهبر این زندانیان است، هرچند هیچ زندانی او را رسماَ رهبر خود معرفی نکرده است. او گفته است که دوره حبس ۱۵ ساله را سپری می‌کند. وی مانند مذاکره کنندگان این گروه با لحنی نرم از تغییر طالبان سخن گفته است: «طالبان مثل سابق نخواهند بود. ما می خواهیم زنان تحصیل کرده و در چوکات اسلام در تمام بخش ها کار کنند».
  وضعیت زندانیان طالبان در زندان پلچرخی رهبر زندانیان طالبان

  در این مصاحبه مولوی نیاز محمد به شکلی تبارز یافته که گویا رهبر این زندانیان است، هرچند هیچ زندانی او را رسماَ رهبر خود معرفی نکرده است. او گفته است که دوره حبس ۱۵ ساله را سپری می‌کند. وی مانند مذاکره کنندگان این گروه با لحنی نرم از تغییر طالبان سخن گفته است: «طالبان مثل سابق نخواهند بود. ما می خواهیم زنان تحصیل کرده و در چوکات اسلام در تمام بخش ها کار کنند».

 • طالبان در زندان پلچرخی تلفون همراه دارند و به راحتی با بیرون در تماس هستند. چشم‌دیدهای خبرنگاران اسوشیتدپرس نشان می‌دهد که زندانیان این گروه شبکه ای منظم در داخل زندان دارند و تمام بازداشت ها را براساس ولایات ثبت کرده و حتی می دانند چه کسی بیمار است و یا جان داده است. مولوی نیازمحمد گفته است: «جوانان افغان نباید از طالبان بترسند؛ چراکه این آنها هستند که وطن را می سازند».
  وضعیت زندانیان طالبان در زندان پلچرخی شبکه‌ای منظم

  طالبان در زندان پلچرخی تلفون همراه دارند و به راحتی با بیرون در تماس هستند. چشم‌دیدهای خبرنگاران اسوشیتدپرس نشان می‌دهد که زندانیان این گروه شبکه ای منظم در داخل زندان دارند و تمام بازداشت ها را براساس ولایات ثبت کرده و حتی می دانند چه کسی بیمار است و یا جان داده است. مولوی نیازمحمد گفته است: «جوانان افغان نباید از طالبان بترسند؛ چراکه این آنها هستند که وطن را می سازند».

 • زندان پلچرخی گنجایش پنج هزار نفر را دارد، اما در حال حاضر ۱۰۵۰۰ زندانی در ۱۱ بلاکش زندانی هستند. نزدیک به سه هزار تن شان جنگجویان طالبان رده بندی شده اند و در بلاکی مخصوص هستند؛ جایی که نیروهای امنیتی با احتیاط و کاملاَ مجهز با سلاح داخل می‌شوند. مسئولین زندان می گویند تلاش می کنند موازین حقوق بشری را در برخورد با آنان رعایت کنند.
  وضعیت زندانیان طالبان در زندان پلچرخی موازین حقوق بشری

  زندان پلچرخی گنجایش پنج هزار نفر را دارد، اما در حال حاضر ۱۰۵۰۰ زندانی در ۱۱ بلاکش زندانی هستند. نزدیک به سه هزار تن شان جنگجویان طالبان رده بندی شده اند و در بلاکی مخصوص هستند؛ جایی که نیروهای امنیتی با احتیاط و کاملاَ مجهز با سلاح داخل می‌شوند. مسئولین زندان می گویند تلاش می کنند موازین حقوق بشری را در برخورد با آنان رعایت کنند.

 • این زندانیان طالبان از بدرفتاری زندان بانان، خدمات رفاهی، بهداشتی و درمانی شکایت می کنند. اما رئیس زندان این اظهارات طالبان زندانی را رد می‌کند و می‌گوید خدمات درمانی حتی بهتر از آن است که برخی از این طالبان در قریه‌های شان داشته اند. او گفته است که آنها هفته ای سه بار گوشت می خورند و آزادانه داخل بند رفت و آمد می کنند.
  وضعیت زندانیان طالبان در زندان پلچرخی دکاندار بند طالبان

  این زندانیان طالبان از بدرفتاری محافظین و کاستی‌ها در خدمات رفاهی، بهداشتی و درمانی شکایت می کنند. اما رئیس زندان این اظهارات طالبان زندانی را رد می‌کند و می‌گوید خدمات درمانی حتی بهتر از آن است که برخی از این طالبان در قریه‌های شان داشته اند. او گفته است که آنها هفته ای سه بار گوشت می خورند و آزادانه داخل بند رفت و آمد می کنند.

 • مسئولان گفته اند که شفاخانه زندان در حال بازسازی است. زندانیان طالبان به کتابخانه، مکتب، کورس سوادآموزی و مسجد نیز دسترسی دارند و نماز جماعت و خطابه برگزار می کنند. هرچند برخی آزادی این طالبان را به خاطر امضای توافقنامه صلح و پایان جنگ افغانستان کارساز می دانند، اما برخی تحلیلگران می گویند در گفته ها و عمل طالبان تفاوت واضحی وجود دارند و آزادی این جنگجویان وضع امنیتی را خراب تر خواهد کرد.
  بیشر وضعیت زندانیان طالبان در زندان پلچرخی نماز جماعت

  مسئولان گفته اند که شفاخانه زندان در حال بازسازی است. زندانیان طالبان به کتابخانه، مکتب، کورس سوادآموزی و مسجد نیز دسترسی دارند و نماز جماعت و خطابه برگزار می کنند. هرچند برخی آزادی این طالبان را به خاطر امضای توافقنامه صلح و پایان جنگ افغانستان کارساز می دانند، اما برخی تحلیلگران می گویند در گفته ها و عمل طالبان تفاوت واضحی وجود دارد و آزادی این جنگجویان وضع امنیتی را خراب تر خواهد کرد.

  نویسنده: رضا شیرمحمدی (با مواد اسوشیتدپرس)


لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/امریکا-فشار-رهایی-مهاجمان-سفارت-آلمان-جنایت-علیه-بشریت-صلح-طالبان-افغانستان/a-54403717?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading