بازتاب نیوز

اخبار تأیید نشده از احتمال تمدید آتش‌بس طالبان و دولت افغانستان

١٢ اسد ١٣٩٩ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، منابع خبری به «پژواک» گفتند که آتش‌بس 3 روزه بین طالبان و دولت افغانستان که به مناسبت عید قربان آغاز شده بود تمدید می‌شود.

این منبع اما مشخص نکرد که آتش‌بس بطور دوجانبه تمدید می‌شود یا تنها دولت قصد تمدید آن را دارد.

پیش از این طالبان اعلام کرده بود که به مناسبت عید قربان با نیروهای امنیتی افغان 3 روز آتش‌بس می‌کند و دولت افغانستان نیز بطور متقابل اعلام آتش‌بس کرد.

منبع در حالی از تمدید آتش‌بس می‌گوید که «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در سفر اخیرش به کابل با سران دولت افغانستان درباره تمدید آتش‌بس، آغاز مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان و نیز تبادل زندانیان گفت‌وگو کرد.

طالبان روند آزادی یکهزار نفر از زندانیان نیروهای دولتی را تکمیل کرده است اما دولت افغانستان تاکید دارد که از مجموع 5 هزار زندانی این گروه 400 نفر را آزاد نخواهد کرد و برای تصمیم‌گیری درباره آن‌ها لویه جرگه مشورتی برگزار می‌کند.

«اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان در پیام عیدانه بدون اعلام زمان مشخصی گفت که لویه‌ جرگه درباره ادامه آزادی زندانیان طالبان تصمیم خواهد گرفت و اعضای پارلمان نیز برای انجام برگزاری آن از تعطیلات 45 روزه تابستانی بازگردند.

برخی کارشناسان بر این باورند که اشرف غنی می‌داند که طالبان در مذاکرات بدنبال قدرت حداکثری است، بنابراین ورود به گفت‌وگوها در چنین شرایطی را خطری برای پایان کار دولتش دانسته و با تلاش برای به تعویق انداختن مذاکرات بین‌الافغانی تلاش می‌کند تا ضمن کاهش اختلافات داخلی با یک موضع قوی و متحد حمایت کشورهای خارجی را نیز در مذاکرات داشته باشد.

تمدید آتش‌بس؛ محور دیدار «خلیلزاد» و سران افغانستانچرا طالبان درخواست آتش‌بس دائم را نمی‌پذیرد؟اعلام آتش‌بس 3 روزه طالبان و دولت افغانستان

از سوی دیگر طالبان نیز آتش‌بس دائمی را نمی‌پذیرد زیرا در نظر دارد تا در روند مذاکرات از این مسئله برای امتیازگیری حداکثری استفاده کرده و با افزایش سلطه نظامی‌اش در ساختار نظام آینده افغانستان سهم بیشتری داشته باشد.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/05/12/2319119/اخبار-تأیید-نشده-از-احتمال-تمدید-آتش-بس-طالبان-و-دولت-افغانستان

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading